HDTV - rewolucja obrazu


Sprzęt i filmy

Kupując telewizor, ekran plazmowy czy projektor warto sprawdzić, czy będziemy mogli na nim oglądać w przyszłości telewizję HDTV lub filmy nagrane na HD-DVD. Samo określenie "HDTV ready" oznacza, że ekran poprawnie wyświetli sygnał HD, jednak od rzeczywistej rozdzielczości odbiornika zależy, czy zostanie on poddany konwersji (co pogarsza jakość), czy nie. Obecnie nie ma na rynku konsumenckim wielu projektorów i płaskich ekranów z pełną rozdzielczością HDTV, czyli 1920 x 1080. Wyjątkiem jest np. projektor Sanyo PLV-HD10, który jednak kosztuje ponad 300 tys. zł i kierowany jest raczej do niewielkich sal kinowych... Kupując projektor, panel LCD czy plazmę zadbajmy, by rozdzielczość urządzenia była jak najwyższa - jakość obrazu będzie wtedy wyraźnie lepsza (obok prezentujemy kilka wybranych urządzeń, które nie zawiodą nas, gdy doczekamy wreszcie telewizji HDTV i filmów HD-DVD). Najlepszy nawet sprzęt nie pomoże, jeśli nie będziemy mieli na nim co oglądać. Prawda jest brutalna - na razie nie ma na rynku filmów DVD wysokiej rozdzielczości.

A studia filmowe nie spieszą się z wydawaniem tytułów, bo nie wiadomo, na jakich krążkach mają być zapisane i nie ma też odtwarzaczy, na których możnaby je obejrzeć... Dodatkowo niepokojąca jest kwestia piractwa - jeśli zabezpieczenia zawiodą, w ręce piratów trafią cyfrowe kopie doskonałej jakości. Konsorcja HD-DVD i Blue-Ray zapewniają oczywiście, że na ich krążkach zapis jest nie do "złamania", ale czyż tego samego nie mówiono o standardzie DVD-Video? Obecnie filmy w wysokiej jakości dostępne są jedynie w USA i to raptem kilka tytułów. Do tego zapisane są w formacie Windows Media Video 9 HD, więc można je obejrzeć jedynie w komputerze - dodajmy, że komputerze bardzo wydajnym.

Nagraj to sam w HD

W sprzedaży pojawiła się pierwsza cyfrowa kamera HD Sony skierowana do użytkowników domowych. HDR-FX1 to trójprzetwornikowy kamkorder, który może rejestrować na zwykłych kasetach MiniDV obraz panoramiczny w rozdzielczości 1440 x 1080 pikseli i kosztuje ok. 19 tys. zł. To sporo, jednak w zasięgu bardziej zamożnych użytkowników.

Do tego HDR-FX1 pozwala na zapis obrazu w jakości lepszej, niż oferują obecnie profesjonalne kamery telewizyjne.

W bliskich planach Sony jest także wprowadzenie do sprzedaży kamery HD nagrywającej filmy na 8 cm krążkach Blue-Ray, która ma pomóc wypromować ten format.

HD-DVD

Firmy wspierające format:

Toshiba, NEC, Microsoft

Pojemność: 15 GB (jednowarstwowa), 30 GB (dwuwarstwowa)

Kodek: MPEG4/WM9

Blu-Ray

Firmy wspierające format:

Sony, Dell, HP, Hitachi, LG, Panasonic, Mitsubishi, Philips, Pioneer, Samsung, Sharp, TDK, Thomson

Pojemność: 23-29 GB, w dalszych planach wersja 50 GB

Kodek: MPEG2

Prezentujemy wybrane ekrany plazmowe, telewizory LCD i projektory, na których będzie można obejrzeć telewizję i DVD wysokiej rozdzielczości z maksymalnie wysoką jakością obrazu. Pamiętajmy, że zgodność z HDTV nie oznacza automatycznie, iż urządzenie ma wbudowany tuner telewizji wysokiej rozdzielczości. Najczęściej trzeba go dokupić.

Samsung SM-241MP

Typ: telewizor LCD

Przekątna: 24 cale

Rozdzielczość: 1920 x 1200

Cena: 18 tys. zł

Sony KLV-L32MRX1

Typ: telewizor LCD

Przekątna: 32 cale

Rozdzielczość: 1280 x 768

Cena: 18,5 tys. zł

Panasonic TH-50PV30E

Typ: telewizor plazmowy

Przekątna: 50 cali

Rozdzielczość: 1366 x 768

Cena: 33 tys. zł

Philips 42PF9966

Typ: telewizor plazmowy

Przekątna: 42 cale

Rozdzielczość: 1024 x 1024

Cena: 25 tys. zł

Panasonic PTAE700

Typ: projektor LCD

Rozdzielczość: 1280 x 720

Cena: 10 tys. zł

Sony Cineza HS20

Typ: projektor LCD

Rozdzielczość: 1386 x 788

Cena: 14 tys. zł

<hr size=1 noshade>Porównanie rozdzielczości obrazu

HDTV - rewolucja obrazu

Fragment kadru z "Władcy Pierścieni" z wydania DVD (powyżej) oraz transmisji HDTV. Różnica w poziomie detali i jasności widoczna jest na pierwszy rzut oka.

Można przyjąć, że tradycyjny film 35 mm (taki, jaki oglądamy w kinie) ma rozdzielczość 2048 x 1536 linii (wszystko zależy od jakości skanowania i stanu kopii). Obraz telewizyjny (PAL) to 720 x 576 linii, natomiast sygnał HDTV to 1280 x 720 lub 1920 x 1080 linii. Więcej linii oznacza lepszy obraz - bardziej ostry i szczegółowy.

Fragment kadru z "Władcy Pierścieni" z wydania DVD (powyżej) oraz transmisji HDTV. Różnica w poziomie detali i jasności widoczna jest na pierwszy rzut oka.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: