HDTV z satelity

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej oraz olimpiada w Pekinie to okazja, aby się przekonać o przewadze telewizji wysokiej rozdzielczości. Przedstawiamy ofertę programową krajowych platform cyfrowych oraz testujemy dekodery HDTV, które ich operatorzy oferują klientom.

Spis treści

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej oraz olimpiada w Pekinie to okazja, aby się przekonać o przewadze telewizji wysokiej rozdzielczości. Przedstawiamy ofertę programową krajowych platform cyfrowych oraz testujemy dekodery HDTV, które ich operatorzy oferują klientom.

Telewizyjne platformy cyfrowe przeżywają rozkwit. Cyfrowy Polsat ma ponad dwa miliony abonentów, widownia Cyfry+ liczy "tylko" ponad milion osób, ale operator chwali się najwyższą rentownością. Najpóźniej wprowadzona na rynek platforma n ma około 300 tysięcy abonentów lecz spodziewa się dynamicznego rozwoju w związku z uruchamianiem nowatorskich usług. Ponad trzy miliony abonentów płatnej telewizji można uznać za niezły wynik, a wzrost liczby Polaków dysponujących odbiornikami telewizyjnymi wysokiej rozdzielczości sprawia, że przyszłość usług tego typu widzimy w różowych barwach. W stosunku do początków HDTV w naszym kraju widocznie poszerzyła się oferta programów HD. Telewizja n pierwsza nie tylko udostępniła trzy kanały HD, lecz także wideo o wysokiej rozdzielczości na żądanie (VOD). Zbliżające się imprezy sportowe największego kalibru - uwielbiane przez europejskich widzów mistrzostwa w piłce nożnej i letnia olimpiada - pozwolą na rozwinięcie oferty programów sportowych, jednych z najchętniej oglądanych przez Polaków. Oba wydarzenia po raz pierwszy na tak dużą skalę będą w całości transmitowane przy użyciu sprzętu audio-wideo HD.

Dysponując odpowiednimi urządzeniami będzie można w najwyższej jakości oglądać zmagania piłkarzy na murawach boisk Austrii i Szwajcarii oraz śledzić losy polskich olimpijczyków na chińskich arenach. Warto przypomnieć, że to właśnie rozgrywki sportowe wypadają w HD najbardziej spektakularnie. Najnowsze wozy transmisyjne, kamery HD użyte do przekazywania sportowych widowisk pozwalają na uzyskanie niezwykłej szczegółowości obrazu, która diametralnie zwiększa przyjemność uczestnictwa w sportowym święcie. Jeszcze przed rozpoczęciem zmagań postanowiliśmy przyjrzeć się zapowiadanej ofercie programowej HD oraz wziąć pod lupę dekodery HD oferowane przez platformy cyfrowe. Szczególną wagę przywiązujemy do wersji wyposażonych w twarde dyski i podwójne tunery satelitarne. Takie wyposażenie pozwala rejestrować materiały audio-wideo w pojemnej pamięci, a zdublowane tunery umożliwiają jednoczesne oglądanie i nagrywanie programów z dwóch niezależnych kanałów TV. Powyższe udogodnienia dla fanów sportu są nie do przecenienia (zwłaszcza gdy jednego dnia rozgrywanych jest kilka meczów piłkarskich), a i miłośnicy filmów patrzą z zaciekawieniem na twarde dyski w dekoderach, oczekując możliwości stworzenia domowej biblioteki nagrań cyfrowych.

Polsat Cyfrowy

HDTV z satelity

Polsat jako ostatnia krajowa platforma cyfrowa uruchamia kanał HD, co jest o tyle ciekawe, że pierwszy w Polsce zaprezentował testową transmisję sygnału wideo o wysokiej rozdzielczości - w czasie mistrzostw świata w piłce nożnej w 2006 roku, a od października 2007 roku Cyfrowy Polsat rozpoczął emisję kanału Polsat Sport HD. Na razie operator jako jedyny w tej branży, nie oferuje dekodera HDTV z funkcją nagrywania i wyposażonego w twardy dysk, a przecież w związku ze zbliżającymi się wydarzeniami sportowymi wydaje się on wręcz wymarzony dla fana sportu. Ponieważ tylko Cyfrowy Polsat pozwoli na obejrzenie na żywo wszystkich meczów mistrzostw Europy w piłce nożnej, postanowiliśmy opisać szczegółowo dekoder HD bez dysku, oferowany w ramach abonamentu. Widzowie, którzy zamierzają nagrywać nadawane przez tego operatora programy HD, nie są jednak na straconej pozycji. Kupując moduł CAM (czyli kartę dostępu do kanałów Cyfrowego Polsatu), mogą wyposażyć się w alternatywny, kompatybilny z nim dekoder HD z twardym dyskiem. Urządzenia te recenzujemy w bieżącym wydaniu.

Sprzęt

HDTV z satelity

W ramach abonamentu Cyfrowy Polsat oferuje dekoder HD Samsunga DSB-H370G. Nie ma w nim osobnej kieszeni na moduł CI, lecz jest czytnik kart. Urządzenie ma wyjątkowo niewielkie gabaryty: to zaledwie 4 cm wysokości, 27 cm szerokości i 20,5 cm głębokości. Jest dobrze wykonane i atrakcyjne stylistycznie. Minus to brak wyświetlacza, co w pewnym stopniu utrudnia korzystanie z niego. Dekoderowi brak też gniazda sieci LAN i portów USB, co w przyszłości może ograniczyć dostęp za jego pośrednictwem do nowych usług, takich jak radio internetowe czy korzystanie z dysków zewnętrznych. Na szczęście wyposażenie w gniazda audio-wideo jest na dobrym poziomie. Sygnał wideo prześlesz do telewizora wyjście HDMI, komponentowym lub Euroscart. Jest też wejście Euroscart, pozwalające na podłączenie do dekodera np. magnetowidu czy stacjonarnej nagrywarki DVD.

Wygoda korzystania

Menu ekranowe Samsunga nie jest tak nowoczesne i ładne, jak nboksów, lecz prezentuje dobry poziom i jest o niebo lepsze od sterowania w dekoderze Cyfry+. Zaleta interfejsu to czytelne rozplanowanie poszczególnych pozycji z podziałem na instalację, ustawienia systemowe itp. Rozdzielczość na wyjściu HDMI (do trybu 1080i włącznie) reguluje się nie z menu ekranowego, lecz specjalnym przyciskiem na wygodnym pilocie zdalnego sterowania. Bardzo dobre, wręcz najlepsze spośród trzech dekoderów oferowanych przez platformy cyfrowe, są tryby prezentacji obrazów w formacie 4:3 na pełnym ekranie telewizora panoramicznego. Obraz jest mało zniekształcony, a tryb 14:9 idealnie wręcz nadaje się do oglądania obrazów 4:3 na panoramicznym ekranie telewizora. Nieźle prezentuje się także elektroniczny przewodnik programowy (EPG), choć przydałyby się dodatkowe opcje z podziałem na gatunki.

Programy HD

W ofercie Polsatu sztandarowe kanały to Polsat Sport HD i Polsat Sport Extra. Można na nim oglądać polską ligę siatkarzy, piłkarzy ręcznych, także koszykówkę oraz piłkarskie puchary Ekstraklasy. Polsat Sport HD pokaże również ekstraklasę żużlową, puchar świata w rugby i - co wiele osób interesuje najbardziej - mistrzostwa Europy w piłce nożnej i ręcznej w 2008 roku. Być może, jeszcze w tym roku do oferty kanałów HD dołączy Polsat HD, agregujący różne programy produkowane przez Polsat w wysokiej rozdzielczości (głównie rozrywkowe oraz seriale). Do końca maja Polsat Cyfrowy będzie testowo i bezpłatnie emitował kanał filmowy HBO HD, docelowo płatny. Od października zapowiadany jest nowy kanał BBC HD w polskiej wersji językowej.

Usługi dodatkowe

Na razie nie należy się ich spodziewać. Wyposażenie dekodera Samsunga (brak USB, LAN) nie wskazuje zresztą na to, aby w przyszłości zestaw ciekawych opcji został mocno rozbudowany. Sądzimy, że dopiero po wprowadzeniu przez operatora odbiornika HDTV z twardym dyskiem pojawią się nowe funkcje, integrujące telewizor z Internetem i pozwalające na dostęp do usług wideo na żądanie.

n

HDTV z satelity

Odbiorca n-ki ma do wyboru jeden z dwóch wariantów sprzętowych - standardowy nbox lub nbox recorder. Od nich w dużej mierze zależy możliwość skorzystania z pewnym istotnych elementów oferty programowej. Naszym zdaniem, ciekawszy jest nbox recorder, który ma wbudowany twardy dysk o pojemności 250 GB. Jest ona podzielona jest na dwie części. Na 80 GB użytkownik same może nagrywać programy telewizyjne (usługa o nazwie PVR, a nagrywanie działa podobnie jak w magnetowidzie czy nagrywarce DVD\HDD), a pozostałe 170 GB przeznaczone jest na pobierane automatycznie drogą satelitarną filmów na żądanie (VOD). Urządzenie produkowane jest przez polską firmę ADB, a jego symbol to ITI-5800SX (przydatne dla tych, którzy chcą zidentyfikować dekoder np. w celu zaprogramowania uniwersalnych pilotów zdalnego sterowania). Stylistycznie model jest bardzo udany. Czarna obudowa o nietypowej szerokości (mniejszej niż standardowe 43 cm przewidziane dla elementów audio-wideo) jest wykonana z dobrych materiałów. Z przodu znajduje się wyraźny wyświetlacz, pokazujący nazwę aktualnie wybranego kanału. Po prawej stronie umieszczono kilka przycisków do poruszania się po menu urządzenia i zmiany rozdzielczości obrazu (przycisk RES). Dekoder jest przystosowany do odbioru telewizji satelitarnej kodowanej w standardzie MPEG2 i MPEG4. Do poprawnej pracy wymaga dwóch konwerterów (lub pojedynczego Twin), ponieważ zawiera dwa tunery telewizyjne.

HDTV z satelity

Zamontowano je w celu umożliwienia jednoczesnego nagrywania programów i oglądania innej stacji w tym samym czasie. Drugi konwerter służy także do pobierania filmów na żądanie (tzw. VOD) Platforma n nadaje z satelity Hot Bird. Możliwe jest również oglądanie programów z konkurencyjnego satelity Astra (m.in. kilka bezpłatnych niemieckich kanałów HD). W tym celu instalację antenową należy uzupełnić o dodatkowy konwerter Twin i dwa przełączniki DiSEqC. nbox recorder wyposażony jest w kilka rodzajów wyjść wideo. Na wyjściu HDMI i komponentowym można uzyskać sygnał poddany skalowaniu do określonej rozdzielczości - 576p (progresywne skanowanie, standardowa rozdzielczość PAL 720x576 pikseli, 720p - sygnał progresywny rozdzielczość 1280x720 pikseli, 1080i - sygnał z przeplotem 1920x1080 pikseli). Użytkownicy telewizorów bez wejść cyfrowych HDMI, lecz mających wejście DVI, powinni pamiętać, że interfejsy te są ze sobą kompatybilne, jeśli chodzi o przesyłanie sygnału wideo. O ile jednak HDMI pozwala na jednoczesną transmisję obrazu i dźwięku, to DVI służy jedynie do przekazania wideo. Zastosowanie przejściówki HDMI-DVI pozwoli więc na uzyskanie cyfrowego obrazu, lecz sygnał audio będzie trzeba przesłać do telewizora inną drogą. Początkowo dekodery n-ki sprawiały dużo problemów związanych ze współpracą z telewizorami wyposażonymi w złącze HDMI. Często zdarzało się przerywanie dźwięku, w wielu odbiornikach HDMI nie było go wcale. Problem sprawiał protokół zabezpieczeń HDCP chroniący materiał cyfrowy przed nieautoryzowanym kopiowaniem. Obecnie, jak wskazują nasze testy, zdecydowana większość telewizorów i projektorów HD bez problemów współpracuje z nboksami. Kompatybilność zwiększyła się po wprowadzeniu nowej wersji oprogramowania sterującego tymi urządzeniami.