HIS dla overclockerów

Firma Hightech Information System (HIS) wprowadziła do swojej oferty kartę graficzną X1600Pro IceQ Turbo GDDR3. Cechą charakterystyczną urządzenia jest wydajny system chłodzenia, pozwalający na znaczne "podkręcenie" parametrów urządzenia.

Układ chłodzenia IceQ Turbo jest - wedle zapewnień producenta - wydajny oraz niezwykle cichy - generuje hałas nie przekraczający 20 dB. Jego konstrukcja pozwala na wydmuchiwanie rozgrzanego powietrza poza obudowę komputera - przyczynia się on w ten sposób również do obniżenia ogólnej wewnętrznej temperatury. Warto jednak pamiętać, że układ chłodzący zajmuje dodatkowo jeden slot.

Urządzenie, jak sama nazwa wskazuje, bazuje na układzie Radeon X1600 w wersji Pro. Dzięki zastosowanemu chłodzeniu producent podniósł taktowanie rdzenia oraz pamięci GDDR3 odpowiednio do 587 MHz i 1380 MHz (efektywnie) - czyli do poziomu tylko nieco niższego od wersji XT.

HIS dla overclockerów

HIS X1600Pro IceQ Turbo GDDR3

Karta przeznaczona jest do współpracy z płytami głównymi wyposażonymi w magistralę PCI-Expressx16. Dysponuje 12 jednostkami przetwarzania pikseli (Pixel Shader), 5 jednostkami przetwarzania wierzchołków (Vertex Shader) oraz wspiera standard Microsoft DirectX 9.0 Shader Model 3.0. Jest też przygotowana do pracy w trybie CrossFire i posiada dwa wyjścia DVI oraz jedno S-Video.

Warto również wspomnieć o pewnym dodatku, mogącym skusić fanów tuningu. Materiał, z którego została wykonana obudowa chłodzenia, został pokryty specjalną substancją reagująca na promienie UV dzięki czemu cała karta świeci na niebiesko (po zainstalowaniu w środku obudowy komputera odpowiedniego podświetlenia).

Niestety, cena karty oraz data wprowadzenia jej do sprzedaży nie są na razie znane.

Więcej informacji znaleźć można na stronie HIS.