HMTL5 - 7 atutów nowego języka

HMTL5 to język, jaki będzie dominować w sieci w najbliższych latach. Dlaczego i z jakich powodów warto się nim zainteresować? Poniżej prezentujemy 7 największych, naszym zdaniem, plusów nowej technologii.

Zacznijmy od tego, że HMTL 5 to krótsze i prostsze źródło. Przykład pierwszy z brzegu - znacznik <html> nie potrzebuje xmlns="", ani też deklaracji języka. Kodowanie znaków dotychczas wyglądało tak: <meta HTTP-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8″>, a w nowej wersji wystarczy po prostu wpisać:  <meta charset="UTF-8″/>. Wspierane są już istniejące elementy, znane z HTML 4.01. Czyli praca przebiega szybciej, sprawniej i nie musimy uczyć się wszystkiego od nowa.

HTML5

HTML5

Druga zaleta to integracja audio i wideo. Do tej pory do wyświetlania filmików czy animacji na stronie potrzebne były wtyczki do przeglądarek - używamy ich do tej pory, np. Flash czy QuickTime. Od strony technicznej polegało to na "zembedowaniu" klipu, czyli wpisaniu <embed>, wklejeniu kodu i zamknięciu go przez </embed> - tak działa między innymi umieszczanie na stronach filmików z YouTube (inna opcja to <object> zamiast <embed>). HMTL5 rozwiązuje to poprzez nowe tagi, wśród których są dwa dość istotne dla twórców stron: <audio> oraz <video> (inne to między innymi <article>, czy <nav>). Nowe rozwiązanie reklamowane jest prostym hasłem: no Flash - no crash. Istotną nowością jest również <canvas>, pozwalający na tzw. rendering trybu natychmiastowego (immediate mode rendering). Pozwala on na tworzenie obszaru grafiki, który można rysować piksel po pikselu. Ma to zastosowanie także do gier czy aplikacji.

Trzecią z zalet jest warstwa semantyczna. Otrzymujemy szereg znaczników ułatwiających odnalezienie poszukiwanych przez nas informacji po oddzieleniu ich od niepotrzebnych rzeczy, jak np. komentarzy, stopek czy reklam. Dzięki HTML5 dostajemy ściśle określone rzeczy przy ominięciu niepotrzebnych. Znacznik <section> wybiera wyniki zgodne z tematyką wyszukiwania, <dialog> to  wypowiedzi, a <hgroup> to kontener dla elementów nagłówka. Oprócz znaczników blokowych mamy także znaczniki wplatane.

Geolokalizacja API

Geolokalizacja API

Czwarta godna uwagi rzecz to Geolokalizacja API. Usługa ta działa na poziome JavaScriptu i pozwala na określenie, gdzie znajdują się nasi czytelnicy. Jednak uwaga - wymaga to zgody użytkownika, który może sam wybrać, jakie domeny mogą posiłkować się tymi danymi. Różna jest także dokładność działania usługi - od mocno przybliżonej (np. dane miasto), po parometrową - dzięki urządzeniom GPS. To idealne rozwiązanie między innymi dla agencji reklamowych, pozwalające dopasować reklamę pod konkretnego klienta.

HMTL5 WebSockets to piąta cecha charakterystyczna dla tego języka. Pozwala na zdefiniowanie kanałów komunikacji full-duplex dla aplikacji sterowanych zdarzeniami w czasie rzeczywistym. Odbywa się to na zasadzie wymiany danych między przeglądarką a serwerem, natomiast Server-Sent Events to wyłącznie wysyłanie danych z serwera na przeglądarkę.

Html5 WebStorage

Html5 WebStorage

Szósta ważna cecha to Web Storage. Mamy tu do czynienia z następcą "ciasteczek" (cookies). Tworzony jest słownik, kojarzony z domeną strony. Nie jest on przesyłany na serwer, a dane nie są szyfrowane. Istnieją dwa rodzaje tego rozwiązania: lokalne oraz sesyjne. Lokalne umożliwia działanie aplikacji bez wtyczek - niezbędne elementy są pobierane z przeglądarki i przechowywane na dysku. Pozwala to na zachowanie danych nawet po zamknięciu przeglądarki. Natomiast rozwiązanie sesyjne jest ściśle powiązane z jej używaniem i dane znikają po wyłączeniu.

Kolejnym elementem wyliczanki są inne nowości w API. Tu można by wymienić całą ich listę, więc podam tylko przykładowe nowinki. Otrzymujemy API dla aplikacji w trybie offline, edycji z techniką przeciągnij i upuść (wraz z atrybutem draggable), a także możliwość przechowywania danych w atrybutach.

Oczywiście ten tekst dość pobieżnie opisuje zalety HTML5, jednak już na pierwszy rzut oka widać, że jest on wygodniejszy od poprzedników i wprowadza wiele użytecznych nowości. A warto dodać, że pracuje się obecnie nad zaimplementowaniem komunikacji bezpośredniej (p2p), dzięki czemu można będzie wspólnie bawić się i pracować - z pominięciem serwerów! Ciekawostką są także działania zmierzające do umożliwienia wysyłania sms-ów i mms-ów oraz czatu. Zbliżają się więc ciekawe czasy...