HP DesignJet 130

Już poprzedni model z tej serii - HP Designjet 120 - był rewelacyjny. 24-calowa drukarka łączy w sobie najlepsze cechy - szeroki format i bardzo dobrą jakość druku fotograficznego, a na dodatek jest niedroga i wystarczająco niewielka, żeby można ją było zakwalifikować jako drukarkę biurkową. W HP Designjet 130 usunięto także większość niedociągnięć poprzedniego modelu.

Już poprzedni model z tej serii - HP Designjet 120 - był rewelacyjny. 24-calowa drukarka łączy w sobie najlepsze cechy - szeroki format i bardzo dobrą jakość druku fotograficznego, a na dodatek jest niedroga i wystarczająco niewielka, żeby można ją było zakwalifikować jako drukarkę biurkową. W HP Designjet 130 usunięto także większość niedociągnięć poprzedniego modelu.

Urządzenie dostarczane jest w dość dużym pudle. Oprócz samej drukarki jest tam kilka akcesoriów, przede wszystkim podajników i odbiorników papieru. Od razu zaskakują dwie generalnie niespotykane rzeczy - do drukarki dołączony jest kabel sygnałowy USB (o długości 5 m), a pojemniki z tuszem od razu są zainstalowane w drukarce. Wymiary drukarki to 220 x 1050 x 515 mm, a jej waga - 22 kg.

Drukarka wygląda dość solidnie, chociaż ukazujące się po podniesieniu wierzchniej pokrywy plastikowe elemeny nie wzbudzają zaufania.

HP DesignJet 130

HP DesignJet 130

Podobnie jak model 120, Designjet 130 drukuje na arkuszach o wymiarach do A1, pobierając papier z przedniego podajnika. Ale jest też w stanie drukować na przykład zdjęcia 10x15 cm, chociaż wygląda to trochę surrealistycznie. Oficjalne maksymalne wymiary papieru to 24,6 x 64 cale, a minimalne - 76 x 142 mm.

Drukarkę można kupić także w wersji 130nr, w której możemy podawać arkusze A1 z dodatkowego podajnika, otrzymujemy też kartę sieciową umożliwiającą włączenie urządzenia bezpośrednio do lokalnej sieci (model podstawowy ma tylko port równoległy i USB 1.1). Natomiast z modelem 130gp otrzymujemy kalibrator do monitora GretagMacbeth Eye-One.

HP rozszerzył możliwości drukarki Designjet 120 przede wszystkim o funkcje dla osób drukujących duże fotografie oraz inne kolorowe prace. Designjet 130 oferuje tę samą przestrzeń barwną co 120, ale o wiele lepiej oddaje ciemne cienie, bardzo głębokie są także czernie.

W pracy drukarka jest bardzo cicha. Głowica przesuwa się prawie niezauważalnie. Dla niedowiarków producent umieścił nawet specjalną klapkę, która umożliwia podejrzenie pracy głowicy. Ale po zakończeniu drukowania ta sielanka jest nagle przerywana - zadrukowywany arkusz papieru jest wyrzucany z pełnym impetem z drukarki, co jest mało przyjemnym doświadczeniem, szczególnie dla osób ze słabymi nerwami. Drukarka cały czas, gdy jest włączone zasilanie jest chłodzona, słychać więc delikatny szum.

Perfekcyjny obraz

Wykonywane z rozdzielczością 2400 x 1200 dpi wydruki z Designjet 130 wyglądają fenomenalnie. Obrazy są pełne subtelnych detali - właściciele poprzedniego modelu, Designjet 120, będą zaskoczeni.

HP DesignJet 130

Wyświetlacz LCD informuje o poziomie tuszu i stanie głowic.

HP DesignJet 130

Przestrzeń barwna Designjet 130 jest bardzo dobra (wykres stworzony w Chromix ColorThink).

Urządzenie wykorzystuje sześć różnokolorowych pojemników z tuszem do druku. Jest to co prawda mniej niż osiem pojemników w konkurencyjnej drukarce Epson Stylus Pro 4000, ale jakość i tak jest imponująca (chociaż, tak jak jest to w Epsonie, przydałby się kartridż z kolorem szarym).

W uzyskaniu obrazów świetnej jakości pomoże także nowy papier HP Premium Plus Photo Satin. Wydruki na innych papierach, także produkowanych przez HP, nie wyglądają już tak imponująco. Nie jest on tani, ale to obowiązkowy zakup, jeśli chcemy wyciągnąć z drukarki Designjet 130 wszystko co najlepsze.

Podobnie jak w 120, Designjet 130 ma samokalibrujący się sensor. Pozyskane w ten sposób profile kolorystyczne są dobre, ale nie aż tak dobre jak uzyskane z Print Profilera Colour Confidence z X-Rite DTP 41. HP nie zrobiło też niczego, aby stworzyć z drukarki Designjet 130 lepszy proofer niż jest nim model 120.

Obrazkowy wyświetlacz LCD jest mało komunikatywny, informuje generalnie głównie o ilości dostępnego tuszu i podaje podstawowe graficzne informacje o nieprawidłowym działaniu drukarki i przyczynach wstrzymania jej pracy.

Ale mimo wszystkich drobnych wad drukarki z czystym sumieniem możemy ją polecić każdemu, komu zależy na wydrukach bardzo dobrej jakości.

Produkt: Designjet 130

Producent: HP,http://www.hp.pl

Cena netto: 1300 USD

Konkurenci: Canon, Epson

Kontakt: HP,http://www.hp.pl

Za:

Świetna jakość wydruków, cicha praca, niska cena, relatywnie małe wymiary drukarki.

Przeciw:

Wysoka cena profesjonalnych mediów do druku.