HP Deskjet 9300, Canon i9100

Drukarki atramentowe większego formatu niewątpliwie zaliczyć trzeba do arystokracji gatunku. Wybór jest mniejszy, a ceny wyższe. Zajrzeliśmy do wnętrza dwóch z nich, Canona i9100 i HP Deskjet 9300.

Drukarki atramentowe większego formatu niewątpliwie zaliczyć trzeba do arystokracji gatunku. Wybór jest mniejszy, a ceny wyższe. Zajrzeliśmy do wnętrza dwóch z nich, Canona i9100 i HP Deskjet 9300.

HP Deskjet 9300, Canon i9100

Canon i9100

Drukarka i9100 wywodzi się w prostej linii z modelu S9000. Oba są materializacją myśli o potrzebie przyspieszenia druku wysokiej jakości, który na dotychczasowych urządzeniach trwał po kilkanaście minut. Wolne tempo druku wynika ze skromnej palety atramentów, którą wzbogaca się zakraplając kilkoma kroplami ten sam punkt. Głowica przechodzi cztery, sześć, a w wyższych trybach druku nawet szesnaście razy nad tym samym paskiem papieru, dodając za każdym razem nieco barwnika jednego z kolorów. To musi długo trwać, chyba że powiększy się wielokrotnie liczbę dysz. W S9000 Canon ustawił poprzeczkę na liczbie 3000, kiedy drukarki Epsona miały ich piętnaście razy mniej, a HP - około tysiąca. Dzięki temu w czasie druku zdjęcia formatu A4 nie zdąży się zjeść obiadu, a co najwyżej dopić herbatę.

Starszy model drukował w rozdzielczości 1200x2400 dpi, ale w i9100, po usprawnieniu mechanizmu przesuwu udało się ją zwiększyć do 1200x4800.

Canon ma sześć atramentów. Poza klasyczną czwórką, cyanem, magentą, żółtym i czarnym mamy jeszcze sześciokrotnie rozcieńczone, mniej nasycone barwnikiem odmiany pierwszego i drugiego koloru. Ten skład jest wyjątkowo przydatny w druku zdjęć, dlatego sześciokolorowy zestaw atramentów nosi nazwę fotograficznego. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, zmieniają się kryteria dobrej jakości. Dziś nie spojrzymy na fotografie, którymi zachwycaliśmy się jeszcze niedawno. Sześć kolorów, niewielka objętość kropli i duża rozdzielczość to źródła sukcesu.

Jak przystało na wielkoformatową drukarkę, Canon ma więcej możliwości manipulowania papierem. W zasadzie rozmiar kartki może zmieniać się płynnie, ale bez marginesu drukować można tylko na siedmiu regularnych formatach, od A3+ (330x483 mm), aż do pocztówek 10x15 cm.

Drukarka obsługuje system Exif Print poprzez dołączoną aplikację Easy-PhotoPrint. Na załączonym CD-ROM-ie jest jeszcze PhotoRecord, ułatwiający składanie wydruku z kilku fragmentów i ich skalowanie do formatu papieru, ZoomBrowser do archiwizacji i PhotoStich do sklejania panoramy. W samym sterowniku można ożywić naturalne kolory, zredukować szumy i usunąć niektóre z typowych błędów fotografowania. Zawodowcom przyda się procesor obrazu PowerRIP zgodny z Postscriptem.

Oprócz zwykłych kartek i papierów fotograficznych Canona, na liście nośników są folie przezroczyste i papier transferowy do koszulek. Drukarka kosztuje 2499 zł, a strona w czerni - 20 gr, w kolorze - 50 gr.

HP Deskjet 9300, Canon i9100

HP Deskjet 9300

Konstruktorom deskjeta 9300 przyświecały inne cele. Drukarka ma solidne programowe wsparcie fotograficzne, tak jak większość najnowszych modeli HP. W sterowniku jest korekcja czerwonych oczu, redukcja nadmiernego kontrastu od lampy błyskowej i kilka innych retuszy. Co więcej, te same kałamarze, które są w 9300, były montowane dwa lata temu w drukarkach serii photosmart. Wtedy uważano, że cztery kolory i Photoret III wystarczą do druku fotografii. Dziś nikt już tak nie twierdzi. Zmienił się nasz punkt odniesienia. W 9300 umieszczono ten system z innego powodu. Okazało się, że niegdysiejszy symbol piękna dziś bije późniejsze konstrukcje niższym kosztem druku.

Tak jak w innych kompozycjach czterokolorowych czarny tusz jest pochodzenia pigmentowego, a pozostałe kolory mają barwnik całkowicie rozpuszczalny w wodzie. Z tego powodu czarne dysze są grubsze, a rozdzielczość w tym kolorze wynosi tylko 600 dpi. Krople kolorowe są o wiele mniejsze, a rozdzielczość sięga 1200 x 4800 dpi. Jednocześnie z czterech kolorów korzysta się tylko w mniej odpowiedzialnych pracach, w wyższej rozdzielczości czarny buduje się z trzech pozostałych atramentów. Za to pigment znakomicie zdaje egzamin w wydrukach tekstowych.

Jak z tego widać, dobór atramentów jest raczej dostosowany do tekstu i prostej grafiki niż fotografii. Takie jest w istocie rzeczy przeznaczenie deskjeta. Tekst drukuje szybciej od Canona, litery są bardziej nasycone czernią, jakby pochodziły z laserówki. Obecność kolorowej grafiki wymusza spadek tempa pracy, fotografia drukuje się dwukrotnie wolniej niż w Canonie. Jest także gorszej jakości.

Formaty papieru są równie urozmaicone, jak w drukarce Canona. Wybrać można rozmiary od 10 x 15, aż do 33 x 127 cm. Poza papierem zwykłym i fotograficznym obsługuje koperty, naklejki, karty okolicznościowe, folie do przeźroczy i nośniki do nadruków na koszulki. Gramatura papieru nie powinna przekraczać 280 g/m2.

Jak w innych modelach biznesowych drukarka posługuje się dialektem PCL 3. Poza wbudowanymi portami LPT i USB w szybszej wersji, do podłączenia można wykorzystać zewnętrzny serwer sieciowy w przewodowej lub radiowej wersji. Do gniazda USB można podłączyć aparat fotograficzny.

Cena drukarki wynosi 1799 zł, koszt strony monochromatycznej - 17 gr, a kolorowej - 32 grosze. Gwarancja trwa rok.

produkt: HP Deskjet 9300; Canon i9100

producent: HP,http://www.hp.pl ; Canon,http://www.canon.pl

cena brutto: 1799 zł (HP); 2499 zł (Canon)

konkurenci: Epson

kontakt:http://www.hp.pl ;http://www.canon.pl

Za:

Canon: Duża szybkość druku, fotograficzy zestaw atramentów, niezła jakość zdjęć.

HP: Niski koszt druku, dobra jakość tekstu i prostej grafiki, duża szybkość w prostszych trybach.

Przeciw:

Canon: Cena, mało intensywna czerń.

HP: Zbyt słaba do druku fotograficznego.