HP EP7122 Home Cinema

Pierwszy na polskim rynku model kinowego projektora HP, wykonany w technologii DLP, wyróżnia się niecodzienną stylistyką.

Pierwszy na polskim rynku model kinowego projektora HP, wykonany w technologii DLP, wyróżnia się niecodzienną stylistyką.

HP EP7122 Home Cinema
Hewlett-Packard w Polsce jest znany głównie jako producent sprzętu komputerowego. Do redakcyjnych testów trafił HP ep7122 Home Cinema - kinowy projektor wykonany w technologii DLP. W stosunku do urządzeń konkurencji model HP wyróżnia się niecodzienną stylistyką, wywołującą mieszane uczucia. Obudowa jest bardzo duża i nie do końca spójna pod względem designu. Szary, płaski przód nie pasuje do obłych kształtów obudowy. Biała owalna obudowa jest zamontowana na szarej podstawie. Podobny pomysł zastosowało wcześniej Sony w projektorach serii Cineza. Japończycy potrafili jednak wykorzystać pełnię możliwości, jakie daje taka konfiguracja. Projektor można było przemieszczać względem podstawy w pionie i poziomie, co zdecydowanie ułatwiało jego poziomowanie. W HP obudowę można przesuwać tylko w przód i tył. Poziomowanie boczne ma zapewniać regulowana nóżka w podstawie. Rozwiązanie to nie do końca się sprawdza i pozycjonowanie projektora jest mało wygodne i nieprecyzyjne. HP ep7122 w przeciwieństwie do zdecydowanej większości projektorów domowych nie został wyposażony w panoramiczny przetwornik DMD. Ma procesor o rozdzielczości XGA, czyli 1024 x 768 pikseli w proporcjach 4:3. Urządzenie generuje obraz o jasności 1020 ANSI lumenów. W praktyce jest on na tyle wyraźny, że wystarcza do oglądania filmów nawet przy niewielkim oświetleniu pokoju.

HP EP7122 Home Cinema

Pilot znakomity pod względem stylistyki i ergonomii. Klawisze podświetlane.

O oglądaniu filmów w dzień nie może być jednak mowy. Podczas testów projektor HP ujawnił dwie istotne wady: słaby obiektyw i głośna praca. Obiektyw, czym chlubi się HP, opracował znany producent optyki - niemiecka firma Carl Zeiss. Niestety, nie jest to produkt udany - obiektyw jest mikroskopijny, bardzo podobny do stosowanego w najmniejszych na świecie projektorach o wadze 0,9 kg, oferowanych m.in. przez Acera, Nobo czy Optomę (jest to ten sam model produkowany przez jedną firmę, oferowany jednak pod kilkoma markami). Optyka obarczona jest beczkowatymi zniekształceniami. Praktycznie tylko przy ustawieniu minimalnego przybliżenia obraz zachowuje proporcje prostokąta. Po regulacji zoomu boczne krawędzie są wyraźnie zaokrąglone, co w produkcie tej klasy nie powinno mieć miejsca. Niemniej istotną wadą jest poziom hałasu generowanego przez pracujący projektor - jest on tak wysoki, że skutecznie uniemożliwia komfortowe oglądanie filmów. Projektor HP ma jednak także pewne zalety. Zastosowano w nim 6-segmentowe koło barw, które ma zredukować tzw. efekt tęczy. Plusem jest także bardzo ładna prezentacja barw. Są one naturalne i dobrze nasycone, choć głębia i zróżnicowanie czerni nie zachwycają.

HP EP7122 Home Cinema
Oczywiście, aby uzyskać optymalną charakterystykę barwową, należy ustawić projektor w tryb pracy kinowej. Kontrast oferowany przez projektor jest na niezłym poziomie, chociaż daleko mu do oferowanego przez modele Sony czy Optomy. Możliwości podłączeń są przeciętne. Chociaż jest cyfrowe wejście DVI, to brakuje wejścia analogowego VGA. Jeśli w systemie kina domowego jest kilka źródeł obrazu - np. komputer, odtwarzacz DVD z wyjściami DVI i nagrywarka DVD z wyjściem komponentowym - to brak gniazd w projektorze powoduje, że wszystkie te urządzenia nie będą mogły być jednocześnie do niego podłączone.

Informacje

Typ projektor DLP 4:3

Cena 8680 zł

Wymiary 38,6 x 20,5 x 36,5 cm

Waga 5,7 kg

Dystrybutor HPhttp://www.hp.pl

Funkcje stopklatka, zoom, projekcja tylna, odwrócona, profile kolorów, wybór proporcji ekranu

Złącza wejścia DVI-I, kompozytowe, komponent, S-Video, control, RCA audio

Trwałość lampy 4000 godz.

Kontrast 1600:1

Głośność 34 dB

Główni rywale

NEC HT510 8800 zł

Projektor DLP generujący obraz o przeciętnym kontraście i charakterystyce barwowej. Cicha praca, wysoka rozdzielczość paneli 1024 x 576 pikseli, przesuwanie obiektywu w pionie, widoczny tzw. efekt tęczy.

Epson EMP-TW200H 8600 zł

Cicho pracujący projektor LCD z opcjami umożliwiającymi precyzyjną kalibrację. Dobrze nasycone barwy, niezła głębia czerni, spójny obraz. Bardzo wysoka rozdzielczość

Dlaczego

Słaby obiektyw, bardzo głośna praca. Naturalne barwy, stosunkowo wysoka rozdzielczość.