HP Mini 1104 - netbook z procesorem Intel Cedar Trail

Firma Hewlett-Packard wprowadziła do swojej oferty nowy netbook - model Mini 1104. Co interesujące, urządzenie korzysta z nowej generacji procesora Intel Atom. Zapewnia też możliwość pracy na baterii nawet przez 9 godzin.


O netbookach nie mieliśmy ostatnio okazji zbyt często pisać. Dzisiaj mamy jednak możliwość zaprezentowania najnowszego komputera firmy HP należącego do tej kategorii. Nosi on oznaczenie Mini 1104 i wyposażony został w 10,1-calowy wyświetlacz. Oferuje ponadto dysk twardy o maksymalnej pojemności 320 GB, 2 GB pamięci DDR3, slot kart SDXC oraz, oczywiście, wbudowaną kamerkę internetową. Całość waży 1,26 kilograma.

Co jednak najważniejsze, netbook korzysta z dwurdzeniowego procesora Atom N2600 1,6 GHz wchodzącego w skład nowej platformy Intel Cedar Trail (proces technologiczny 32 nm). Jest to energooszczędna jednostka, która cechuje się współczynnikiem TDP (Thermal Design Power) na poziomie 3,5 W oraz pozwala na płynne odtwarzanie filmów Blu-ray.

Zobacz również:

  • HP działa na polskim rynku już 30 lat - jakie firma ma plany?

Warto dodać, że według HP zastosowany 6-komorowy akumulator powinien pozwolić netbookowi na maksymalnie dziewięć godzin pracy.

Netbooki nie mają lekko

Netbooki to kategoria tanich, niewielkich komputerów przenośnych służących przede wszystkim do przeglądania Internetu oraz "dochodzącej" pracy z aplikacjami biurowymi. Ich popularność mocno zmalała wraz z wprowadzeniem na rynek iPada, który zapoczątkował "tabletową rewolucję".

O ile jednak Intel odnotował znaczny spadek sprzedaży netbooków w Stanach Zjednoczonych i Europie, o tyle odwrotna tendencja zachodzi na rynkach takich krajów jak Indie i Chiny. Faktem jest jednak, że niektórzy producenci (np. Dell) postanowili wycofać się z produkcji tego typu urządzeń.

Kiedy i za ile?

HP Mini 1104 już został wprowadzony do sprzedaży. Jego cenę w wersji podstawowej ustalono na poziomie 399 USD.

Dokładną specyfikację urządzenia znajdziecie pod tym adresem.

________________

Ja bym jeszcze nie skreślał całkiem netbooków. Jest to bowiem sprzęt, który za niewielkie pieniądze może np. stanowić bardzo przydatne uzupełnienie domowego komputerowego stacjonarnego.