HP Scanjet 4600

W nowym skanerze z HP połączono cechy technologii CCD i CIS. Nie wszystkie rozwiązania okazały się udane.


W nowym skanerze z HP połączono cechy technologii CCD i CIS. Nie wszystkie rozwiązania okazały się udane.

Ani wyglądem, ani budową Skanjet 4600 nie przypomina skanera. Ale jego niezwykłość nie jest tak wielka, jak się na pierwszy rzut oka wydaje. To po prostu cienki skaner z przezroczystym dnem.

Mieszane cechy mieszańca

HP Scanjet 4600

HP Scanjet 4600

Chociaż konstruktorzy chcieli wziąć najlepsze cechy z obu technologii, nie w każdym przypadku im się to udało. Zacznijmy więc od negatywów. Po pierwsze, niewielka głębia ostrości charakterystyczna dla modeli CIS została za mało powiększona, by umożliwić skanowanie oryginałów wypukłych. Po drugie, bardzo dobre tempo skanowania w niskich rozdzielczościach po przekroczeniu 600 ppi zaczyna nieproporcjonalnie szybko spadać. W pełnym kolorze i rozdzielczości 2400 ppi skanowanie strony A4 trwa prawie godzinę! W jednym z materiałów HP pisze, że skaner nie jest zasilany przez przewód USB w trosce o zachowanie wysokiej przepustowości tego złącza. Trudno o większą koncentrację nieprawdy. Przepustowość jest niska, a moc 15 W zużywana głównie przez lampę z zimną katodą jest większa niż wytrzymałość tego portu.

Skuteczny finisz

Szumy przetwornika CCD okazały się bardzo niskie, kolory były powtarzalne i wierne oryginałom. Nieco gorzej od najlepszych oddana została skala tonalna. Do tego dochodzi bardzo dobre odwzorowanie dynamiki fotografii i celująca ocena za rozpoznawanie szczegółów. W sumie jakość skanowania lepsza niż CIS-ów i ścisła czołówka CCD. Do typowego, bardzo bogatego oprogramowania skanerów HP dochodzi jeszcze Panorama Maker do sklejania fragmentów większych niż A4.

Informacje HP, tel. (22) 5657700,http://www.hp.pl

Cena 849 zł