HP TouchPad coraz tańszy! Tabletowa wojna na ceny

Hewlett-Packard postanowił trwale obniżyć cenę swojego pierwszego tabletu TouchPad. Jest obecnie znacznie tańszy i w wersji 16 GB kosztuje 399 dolarów. Firma szuka w ten sposób szansy na rywalizację z dominującym na rynku iPadem oraz całą rzeszą tabletów z systemem Android.

Gdy HP TouchPad pojawił się na rynku kosztował 499 dol. w wersji 16 GB i 599 dol. w wersji 32 GB. Następnie producent tymczasowo obniżył ceny o 50 dolarów, ale prawdopodobnie nie doprowadziło do do spodziewanego zwiększenia sprzedaży i teraz ceny obu modeli zostały trwale obniżone o 100 dolarów. Analitycy rynku z Forrester Reaerch mówią, że to jedyny sposób na konkurencję z iPadem.

Stephen DiFranco z HP informuje, że obniżka ceny ma pozwolić HP i jego partnerom handlowym na większą konkurencyjność. Teraz pierwszy tablet Hewlett-Packarada z systemem webOS kosztuje tyle samo co Asus Eee Pad Transformer (399 dol.) i nieco więcej niż Acera Iconia Tab (395 dol. - obniżone z 450 dol.). W Polsce można je kupić za 1 600 - 1 700 PLN, czyli taniej od iPada 2, za którego w najtańszej wersji trzeba zapłacić nieco ponad 2 000 PLN.

Przewiduje się, że iPad będzie miał 61 proc. udziału w rynku tabletów do końca roku. Pozostałe 39 proc. podzielone będzie pomiędzy całą gamę różnych tabletów z systemem Android i inne takie jak TouchPad z systemem webOS i BlackBerry PlayBook działający w oparciu o system QNX.

TouchPad jest pierwszym tabletem stworzonym przez HP. Zastosowano w nim system webOS, w którego posiadanie firma weszła przy przejęciu Palma. TouchPad spotkał się z mieszanymi recenzjami. Zarzuca mu się powolną prace i mały wybór aplikacji. Pozytywnie oceniony został natomiast jego system operacyjny, który doskonale nadaje się dla tabletów. Na razie w Polsce nie znajdziemy TouchPada na półkach sklepowych.