HP: dwa tygodnie zdecydują o losach webOS

Dwa najbliższe tygodnie będą decydujące dla dalszych losów systemu webOS, który Hewlett-Packard zakupiło razem z Palmem w 2010 roku. Prezes HP stwierdziła, że nie jest to łatwa decyzja, ponieważ w system zaangażowanych jest 600 pracowników. Dodała też, że jej firma potrzebuje innego systemu operacyjnego.

TouchPad z webOS

W sierpniu HP poinformowało, że zaprzestaje prac nad urządzeniami z webOS, a w tym z tabletu TouchPad. Było to zaskakujące, gdyż wcześniej wiązało z systemem spore nadzieje. Nieco później cena TouchPada został drastycznie obniżona, co w efekcie przyczyniło się do sprzedaży zaskakująco dużej liczby jego egzemplarzy.

Losy webOS w HP są raczej przesądzone. Pozostaje tylko pytanie, co amerykańska firma zrobi z systemem. Jeśli znajdzie chętnych, to może licencjonować go innym, albo sprzedać platformę. Podobno ludzie z HP oferowali webOS Intelowi i Qualcommowi, pod warunkiem, że kupiec udostępni im system na licencji do zastosowania w drukarkach. Wcześniej mówiło się także o zainteresowaniu ze strony HTC.

Spekulacje rozbudziło także stwierdzenie Meg Whitman. Prezes HP powiedziała, że potrzebuje innego systemu. Nie chodziło raczej o platformę mobilną, bo w jej tabletach mają być stosowane systemy Windows 8. Mogła więc mieć na myśli platformę systemową dla serwerów. Wydaje się, że amerykańska firma stara się bardziej skupić na rynku klientów korporacyjnych, gdzie widzi szansę na zwiększenie swoich przychodów. Może o tym świadczyć także nabycie firmy Autonomy zajmującej się produkcją oprogramowania do zastosowania biznesowego.

Dziennik La Figaro zapytał Whitman, co sądzi o doniesieniach, że Apple może wyprzedzić HP jako największy producent PC. Prezes odpowiedziała, że to możliwe, jeśli włączyć do tych statystyk tablety. Dodała też, ze Apple może zostać liderem w 2012 roku, ale HP postara się o to w 2013.