HP ep9012 Instant Cinema

Najnowszy projektor Hewlett-Packarda reklamowany jest jako pierwszy na Świecie model do kina domowego z wbudowanymi głośnikami i odtwarzaczem DVD.

Najnowszy projektor Hewlett-Packarda reklamowany jest jako pierwszy na Świecie model do kina domowego z wbudowanymi głośnikami i odtwarzaczem DVD.

HP ep9012 Instant Cinema

HP postawiło sobie za cel samodzielne opracowanie projektorów do kina domowego. Efektem tych prac był pierwszy model ep7122, który mieliśmy już okazję sprawdzić (4/2004). Niestety, w naszych testach wypadł raczej przeciętnie. Teraz do redakcyjnego laboratorium trafił ciekawy produkt HP - pierwszy na świecie projektor z wbudowanym odtwarzaczem DVD. Jednak nie jest to pełna charakterystyka tego urządzenia - bowiem oprócz odtwarzacza w obudowie znajdują się subwoofer (!) oraz zestaw głośników mających imitować obecność kolumn fizycznie rozstawionych wokół słuchacza. Jako elementu generującego obraz użyto procesora DLP o rozdzielczości 800 x 600 pikseli i proporcjach 4:3. Niestety, podobnie jak w modelu ep7122 zastosowano kompletnie nieudany obiektyw firmy Carl Zeiss, który sprawia, że w pełnym spektrum przybliżenia mamy do czynienia ze zniekształceniami geometrii obrazu. Praktycznie tylko przy ustawieniu minimalnego przybliżenia w miarę poprawnie zachowane są proporcje prostokąta. Po regulacji zoomu boczne krawędzie są wyraźnie zaokrąglone. Subwoofer został wbudowany w podstawę projektora. Niewielki głośnik promieniuje w stronę podłoża, tak więc warto zatroszczyć się o to, aby projektor ustawić na solidnej podstawie. Spód subwoofera umieszczono na wysokich nóżkach, by zapewnić swobodny przepływ powietrza. Szuflada odtwarzacza DVD jest zamontowana po lewej stronie obudowy urządzenia. Natomiast głośniki znajdują się na przeciwległych bokach i zabezpieczone są przed uszkodzeniem metalową siatką. System kreacji pól surround sprawia, że dźwięk promieniowany jest szeroko i widz ma wrażenie obcowania z całkiem solidnym zestawem kolumn. Niestety, partie dialogowe nie są tak czytelne jak w przypadku stosowania oddzielnego głośnika centralnego. Jakość dźwięku można jednak uznać za zadowalającą. Subwoofer gwarantuje dobre wypełnienie zakresu niskich tonów, natomiast wysokie tony nie są ostre i dają poczucie obszerności i obfitości dźwięku. Wbudowane głośniki projektora można jednak odłączyć i sygnał audio (w postaci zakodowanej) wyprowadzić za pośrednictwem cyfrowego wyjścia elektrycznego. Tak trzeba postąpić w przypadku oglądania filmów z DTS, bowiem ep9012 Instant Cinema nie wyposażono w odpowiedni dekoder. Wadą, którą ma także model ep7122, jest układ chłodzenia generujący nieakceptowalny naszym zdaniem poziom hałasu. Niestety, nie ma opcji zmniejszenia jasności, która być może pozwoliłaby ograniczyć uciążliwy szum.

HP ep9012 Instant Cinema

Pilot znakomity pod względem stylistyki i ergonomii. Klawisze podświetlane.

Problematyczne jest także uznanie tego urządzenia za przenośne (a taki był zamysł wbudowania odtwarzacza DVD i głośników). Obła obudowa jest ogromna. Ponadto projektor waży ok. 10 kg! Producent nie dołącza do sprzętu żadnej torby do jego przenoszenia. Opcjonalnie (za dodatkową opłatą) HP oferuje specjalną torbę z kółkami! Urządzenie generuje obraz o jasności 840 ANSI lumenów. Wystarcza to do oglądania filmów w dobrze zaciemnionym pomieszczeniu.

Jakość obrazu uzyskanego z wbudowanego odtwarzacza DVD jest bardzo słaba. Pomimo cyfrowego połączenia, obraz jest mało detaliczny i obfituje w różnego rodzaju zakłócenia. Pierwsze plany są jeszcze dobrze definiowane, jednak pozostałe obiekty sceny filmowej prezentowane są nieostro i z widocznymi szumami. Zaobserwowaliśmy objawy smużenia, a także słabego skalowania obrazu, co objawiało się m.in. wyraźnym ząbkowaniem krawędzi obiektów. Co ciekawe, po podłączeniu do projektora zewnętrznego odtwarzacza DVD średniej klasy, a nawet niskiej, uzyskaliśmy obraz nieporównywalnie lepszy, pozwalający rzetelnie ocenić potencjał projektora. Kontrast jest na przeciętnym poziomie, skala szarości nie imponuje rozpiętością, a czerń głębią. Natomiast nie mamy zastrzeżeń co do równowagi barwowej. Zastosowanie 6-segmentowego koła filtrującego (RGBRGB) zaowocowało po pierwsze zmniejszeniem tzw. efektu tęczy charakterystycznego dla jednoprzetwornikowych projektorów DLP, a po drugie dobrym nasyceniem barw, które nie są przejaskrawione. Zaletami odtwarzacza DVD zamontowanego w projektorze jest umiejętność odtwarzania plików MP3 i wyświetlania cyfrowych zdjęć JPG.

Informacje

Typ projektor DLP 4:3 z wbudowanymi: odtwarzaczem DVD i głośnikami

Cena 8450 zł

Wymiary 52,4 x 32 x 40 cm

Waga 10 kg

Dystrybutor HPhttp://www.hp.pl

Funkcje stopklatka, zoom, projekcja tylna, odwrócona, profile kolorów, wybór proporcji ekranu, odtwarzanie MP3, JPG

Złącza

wejścia: DVI-I, kompozytowe, komponent, S-Video, control, RCA audio

wyjścia: cyfrowe audio elektryczne, RCA audio, gniazdo słuchawkowe minijack

Trwałość lampy 4000 godz.

Kontrast 1600:1

Głośność 34 dB

Potencjalni rywale

Optoma MovieTimeok. 6000 zł

Małe gabaryty pozwalają łatwo go przenosić, znakomity obraz z panoramicznego przetwornika DLP i bardzo cicha praca.

Cinego D-1000 ok. 5500 zł

Panoramiczny przetwornik DLP, ciekawy wygląd i niewielkie rozmiary - na razie dostępny wyłącznie w USA.

Dlaczego

Słaby obiektyw, bardzo głośna praca. Naturalne barwy, lecz niska jakość wbudowanego odtwarzacza DVD.