HP finalizuje przejęcie firmy Autonomy

Już jakiś czas temu HP poinformowało o planach nabycia firmy Autonomy. Informacja ta została podana jednocześnie z wiadomością o zaprzestaniu prac nad urządzeniami z systemem webOS oraz możliwym odsprzedaniem działu firmy zajmującego się pecetami.

Brytyjska firma Autonomy zajmująca się produkcją oprogramowania została kupiona przez Hewlett-Packarda. Udziałowcy będący w posiadaniu 87 proc. firmy zgodzili się na ofertę zakupu złożoną przez HP. Transakcja opiewa na 10,3 mld dolarów lub inaczej 25,4 funta za udział.

Przejęcie firmy Autonomy zostało rozpoczęte przez byłego prezesa HP, Leo Apothekera. Wielu twierdziło, że oferta HP jest zbyt wysoka, ale nowa prezes Meg Whitman postanowiła sfinalizować tę transakcję. Autonomy to największy brytyjski producent oprogramowania biznesowego do zarządzania dużymi ilościami informacji.

Zobacz również:

  • Rynek PC w najlepszej formie od dekady. Kto na nim rządzi?

Brytyjska firma obsługuje też chmurę obliczeniową, która gromadzi petabajty danych. IDC podało w tym roku, że Autonomy było jedną z najszybciej rozwijających się firm oferujących rozwiązania dotyczące przeszukiwania danych firmowych.

HP mówi, że nowy nabytek pomoże firmie w dostarczaniu lepszych rozwiązań z dziedziny analizy danych, chmury obliczeniowej, organizacji pracy oraz przeszukiwania baz danych. Autonomy będzie działało jako odrębna jednostka biznesowa prowadzona przez prezesa Mike'a Lyncha, który ma raportować do Meg Withman.