HP gra w zielone

Hewlett-Packard zdecydował się na znaczące inwestycje w "czystą" energię - koncern podpisał z firmą SunPower umowę, która przewiduje, że w siedzibie HP w San Diego zostanie zainstalowanych 5 tys. paneli słonecznych. W ciągu najbliższych 15 lat mają one dostarczyć ok. 10% energii wykorzystywanej w kompleksie HP i przynieść oszczędności rzędu 750 tys. USD.

Koncern podpisał również porozumienie z firmą Airtricity (posiadającej sieć elektrowni wiatrowych w USA i Europie) - HP zamierza w roku fiskalnym 2008 kupować od niej energię na potrzeby swojego irlandzkiego oddziału. Przedstawiciele firmy liczą, że tylko w przyszłym roku fiskalnym przyniesie im to ok. 40 tys. USD oszczędności. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż inwestycje te ograniczą o 40 ton rocznie emisję dwutlenku węgla.

Warto wspomnieć, że jest to kolejna w ostatnim czasie ekologiczna inwestycja jednego z gigantów IT - na podobny krok zdecydował się niedawno m.in. koncern Advanced Micro Devices (jego fabryka w Teksasie w 100% zasilana jest odnawialną energią). Producenci komputerów starają się także, by wytwarzane przez nich urządzenia były maksymalnie przyjazne dla środowiska - w projektowanie w pełni przetwarzalnych i wydajnych energetycznie urządzeń elektronicznych inwestują m.in. IBM, Dell oraz HP.