HP i Dell wybierają Blu-Ray

Przedstawiciele koncernów HP i Dell poinformowali podczas targów CES, że zamierzają wspierać standard Blu-Ray, będący w tej chwili najpoważniejszym kandydatem na następcę formatu DVD.

Standard Blu-Ray pozwala na zapisanie na pojedynczym krążku ok. 25 GB danych (odbywa się to z wykorzystaniem niebieskiego lasera). Format ów opracowany został przez konsorcjum BDF (Blu-Ray Disc Founders), w skład którego wchodzi 10 firm - Hitachi, LG Electronics, Matsushita Electric Industrial (Panasonic), Mitsubishi Electric, Philips, Pioneer Electronics, Samsung, Sharp, Sony oraz Thomson. W tym roku do sprzedaży mają trafić pierwsze urządzenia obsługujące Blu-Ray.

Deklaracja wsparcia dla Blu-Ray, ogłoszona przez HP i Della to zła wiadomość dla koncernów NEC oraz Toshiba, które opracowały konkurencyjny dla BR standard AOD (znany również jako HD-DVD - jego finalna wersja ma zostać zaprezentowana wiosną tego roku). Oba te formaty rywalizują już od dłuższego czasu - przyłączenie się Della i HP do obozu Blu-Ray zdaje się przechylać szalę na stronę Blu-ray Disc Founders.


Zobacz również