HP - miliardy dolarów nie poszły w las

Po 5 latach prac i nakładach finansowych rzędu 1,4 mld USD koncern HP poinformował o zakończeniu prac nad tzw. skalowalną technologią druku (scalable inkjet technology). Jednocześnie firma zaprezentowała kilka nowych urządzeń, które będą pracować w oparciu o wspomniany system.

HP Photosmart 8250

HP Photosmart 8250

Zasada działania nowej technologii opiera się na innowacyjnej budowie zespołu głowicy drukującej. Składniki głowicy w standardowych drukarkach są łączone w postprodukcji podczas gdy nowe głowice będą budowane jako całość w procesie fotolitografii. Nowe modele drukarek, oparte na tej technologii to m.in. HP Photosmart 8250, HP Photosmart 3000 All-In-One (przeznaczone do zastosowań domowych) oraz HP Officejet Pro K550 Color Printer dla małych i średnich firm.

Za ciekawostkę należy uznać fakt, że przedstawiciele kierownictwa HP, Vyomesh Joshi i Steve Nigro, podczas konferencji prasowej poświęconej prezentacji technologii, uznali, że rozwój nowoczesnych technik drukarskich także może być opisany za pomocą prawa Moore'a - ich zdaniem wydajność głowic drukujących podwaja się co 18 miesięcy już od 20 lat. "Jeśli producenci umieszczają na procesorach coraz więcej i więcej tranzystorów, na każdej głowicy zwiększa się liczba dysz drukujących." - tłumaczyli Joshi i Nigro.

Photosmart 8250 i Photosmart 3000 All-In-One mają tych dysz 3,9 tys., a Officejet Pro K550 Color Printer - 4,2 tys. Do sprzedaży trafi wkrótce także kilka nowych drukarek fotograficznych, w tym modele z serii HP Photosmart 475 GoGo Photo Printer (będą mogły drukować zdjęcia o wymiarach 5x7 cali i przechowywać w pamięci do 1 tysiąca obrazów).

Więcej informacji: HP


Zobacz również