HP odnosi sukcesy i goni Della

Firma analityczna iSuppli informuje, że Dell utrzymał pozycję lidera na rynku producentów komputerów osobistych. Zaraz za nim uplasował się HP, który w ubiegłym roku znacznie powiększył swoje rynkowe udziały.

W czwartym kwartale ubiegłego roku HP sprzedało 11,6 miliona pecetów. To o 21,1% więcej niż w czwartym kwartale roku poprzedniego. W tym samym czasie ogólna sprzedaż pecetów wzrosła o 6,3%, więc HP osiągnął trzykrotnie lepsze wyniki, niż cały rynek.

W tym samym czwartym kwartale Dell zdołał sprzedać 9,6 miliona komputerów, czyli o 8,6% mniej niż w analogicznym okresie 2005 roku. Zdaniem Matthew Wilkinsa, analityka iSuppli, świetne wyniki HP były najbardziej znaczącym wydarzeniem na rynku pecetów w 2006 roku.

Trzecim graczem pozostaje chińskie Lenovo, które w ostatnim kwartale ubiegłego roku sprzedało 4,8 miliona komputerów, o 10% więcej, niż rok wcześniej. Zaraz za nim uplasował się Acer, którego jeszcze w III kwartale dzieliło do Lenovo 1,3 miliona sprzedanych komputerów, a w IV kwartale dystans ten zmniejszył się do jedynie 348 000 sztuk.