HP połączy dział drukarek i komputerów PC?

Amerykańskie media branżowe donoszą, że Hewlett-Packard może już niedługo połączyć działy drukarek i komputerów osobistych. W efekcie tego ruchu Vyomesh Joshi, od lata prowadzący dział drukarek, ma odejść z firmy. Byłaby to największa zmiana w HP od czasu zatrudnienia nowej prezes Meg Whitman.

HP Pavilion dvrt

Działy komputerów osobistych (Personal Systems Group - PSG) i drukarek (Imaging and Printing Group - IPG) przyniosły HP połowę przychodów w czwartym kwartale 2011 roku. Wpływy z PSG wyniosły 8,9 mld, a z IPG 6,3 mld dolarów. W AllThingsD.com czytamy, że IPG zostanie podłączone pod PSG, a powstałą jednostką biznesową będzie zarządzał Todd Bradley, który obecnie prowadzi dział komputerów osobistych.

Testy: Komputery Przenośne HP

Zobacz również:

  • Przegląd drukarek wielofunkcyjnych 2022. Jaką drukarkę wielofunkcyjną do domu wybrać?
  • Black Days - elektronika taniej nawet o 75%. Dostępne tysiące produktów

Takie działanie ma pociągnąć za sobą również odejście z HP Vyomesha Joshiego, który pracuje w firmie od 1980 roku. Plan ten ma na celu zminimalizowanie kosztów i uproszczenie interesów HP. Dzięki niemu działy drukarek i pecetów będą mogły szerzej współpracować przy sprzedaży produktów. Był prezes HP, Leo Apotheker miał zupełnie inną wizję firmy. Planował on zamknięcie działu komputerów PC.

Plan podobny do tego, o którym informuje AllThingsD.com był proponowany już kilka lat temu, ale wtedy to dział PC miał zostać wchłonięty przez dział drukarek, czyli przeciwnie niż w obecnej koncepcji. W naszych czasach coraz większe znacznie uzyskują urządzenia przenośne jak ultrabooki i tablety zmieniając oblicze rynku PC. Ludzie drukują natomiast mniej dokumentów niż kiedyś, a sprzedaż drukarek spada.

Testy: Drukarki HP

Zyski z działu drukarek nie są już tak wysokie jak kiedyś. Dlatego HP zastanawia się, jak zminimalizować koszty. Jednym ze sposobów jest właśnie połączenie IPG z PSG. Marża operacyjna firmy (część przychodów pozostająca po odliczeniu wynagrodzeń pracowników i innych kosztów) spadła w ostatnim kwartale 2011 z 17 do 12,2 procent. HP ma silną pozycję rynkową, ale jego przychody są mniejsze niż w minionych latach.