HP pracuje nad własnym systemem operacyjnym?

W artykule, który pojawił się na łamach BusinessWeek, anonimowe źródła podają, iż przedstawiciele firmy HP rozważają rozpoczęcie prac nad budową własnego systemu operacyjnego.

System operacyjny HP miałby być oparty na Linuksie. Przed programistami zostało postawione zadanie maksymalnego uproszczenia obsługi i dostosowania systemu do użytkowania przez jak najszerszą liczbę użytkowników. Z tych samych źródeł płynie również informacja, jakoby autonomiczny system operacyjny HP jest częścią większego planu pozwalającego firmie na uniezależnienie się od produktów Microsoftu. W gronie przyszłych konkurentów wymienia się również Apple i jego Mac OS X.

Jak do tej pory, przedstawiciele HP nie potwierdzają powyższych doniesień, aczkolwiek wcześniej już było wiadomo, że utworzono specjalną grupę zajmującą się rozwojem technologii ekranów dotykowych oraz specjalnego oprogramowania wykorzystywanego w komputerach z serii TouchSmart. Umożliwia ono łatwiejsze wykorzystanie wielu popularnych funkcji znanych z systemu operacyjnego Windows Vista.

Warto pamiętać, że HP sprzedaje rocznie na całym świecie blisko 50 milionów pecetów z systemem operacyjnym Windows, co czyni go jednym z największych dostawców oprogramowania Microsoftu.


Zobacz również