HP realizuje groźby

Koncern Hewlett Packard zrezygnował z wyłącznego wspierania standardu Blu-Ray - zamiast tego firma zamierza wspierać zarówno Blu-Ray, jak i jego konkurenta - HD DVD. Decyzja HP to wynik konfliktu w łonie organizacji BDA (wspierającej BR) - należący do niej HP kilka tygodni temu zaapelował o rozszerzenie funkcjonalności standardu. Prośby te zignorowano, koncern zagroził rozłamem... teraz groźby te zostały zrealizowane.

Koncern zdecydował się również na przystąpienie do organizacji HD DVD Promotions Group - teraz zamierza działać zarówno w niej, jak i w Blu-Ray Disc Association.

Piątkowa decyzja jest bezpośrednim efektem odrzucenia przez BDA zgłoszonego kilka tygodni temu przez HP wniosku o rozszerzenie specyfikacji Blu-Ray. Koncern domagał się, by format ten uczyniono bardziej przyjaznym dla użytkowników komputerów PC (chodziło m.in. o wprowadzenie możliwości kopiowania zapisanych na płytach materiałów). HP chciał także wprowadzenia do Blu-Ray obsługi technologii iHD, rozszerzającej multimedialne zastosowania standardu oraz umożliwiającej kopiowanie materiałów wideo w ramach domowej sieci. Członkowie BDA nie zgodzili się na ten drugi warunek - wtedy przedstawiciele HP zagrozili, że zrezygnują ze wspierania Blu-Ray na zasadach wyłączności. Okazuje się, że nie był to blef - groźby zostały właśnie spełnione.

Więcej informacji na temat konfliktu na linii Hewlett Packard - Blu-Ray Disc Association można znaleźć w tekście "Tarcia w obozie Blu-Ray".


Zobacz również