HP rezygnuje z TouchPada i smartfonów z webOS

Hewlett-Packard zaskoczył wszystkich informacją, że zrezygnuje z linii produktów mobilnych z systemem webOS. Dotyczy to tabletu TouchPad oraz obecnych już na rynku i zapowiadanych smartfonów. Firma podaje, że urządzenie nie osiągnęły postawionych przed nimi celów i spodziewanych wyników finansowych.

HP pozyskało system webOS w czasie przejęcia firmy Palm za 1,2 mld dolarów w 2010 roku. Tablet TouchPad był pierwszym z linii nowych produktów z tym systemem zapowiadanych przez HP. Oprócz niego należą do nich niedawno zaprezentowane smartfony Pre 3 i Veer.

HP TouchPad ciągle zdaje się być fascynującą nowością. Zaprezentowano go w lutym bieżącego roku, a na rynku amerykańskim pojawił się 1 lipca. Został także wydany w kilku innych krajach, ale nie w Polsce, gdzie firma czekała jeszcze z jego premierą. HP uznało jednak, że tablet miał swoją szansę na zaistnienie i jej nie wykorzystał.

Trudne początki i niespodziewany koniec

Początkowo TouchPad sprzedawany był w cenie 499 dolarów za wersję 16 GB i 599 dolarów za wersję 32 GB. Szybko jednak cena obu modeli została obniżona o 100 dolarów. Było to związane ze słabymi wynikami sprzedaży urządzenia, które nie radziło sobie w konkurencji z innymi tabletami, a zwłaszcza z iPadem i urządzeniami z systemem Android.

TouchPad spotkał się raczej z mało przychylnymi recenzjami. Duże wymagania, co do tego tabletu nie zostały prze niego spełnione. Krytykowano to, że jest grubszy i cięższy od konkurentów oraz zarzucano mu małą liczbę aplikacji i niską wydajność. Co ciekawe, wszyscy zgadzali się co do tego, że webOS i jego interfejs użytkownika doskonale nadaje się dla tabletów.

Zaskakujące jest, że HP tak szybko postanowiło zrezygnować z urządzeń mobilnych opartych na webOS. Dziwi to szczególnie dlatego, że system miał się stać podstawą do całej serii urządzeń, włączając w to komputery PC. Firma podkreśla jednak, że nadal będzie pracowała nad systemem webOS. Możliwe, że zechce go zastosować w drukarkach i różnych inteligentnych urządzeniach gospodarstwa domowego lub w samochodach.