HP sprzedało w USA więcej tabletów niż Samsung

Hewlett-Packard podał w sierpniu, że rezygnuje z dalszych prac na tabletem Touchpad. Tymczasem okazuje się, że, poza Apple, to właśnie ta firma sprzedała najwięcej tabletów na rynku amerykańskim. Według analityków rynku z firmy NPD, na drugim miejscu uplasował się Samsung.

HP TouchPad

Tablety firmy HP stanowiły 17 proc. wszystkich urządzeń tego typu z wyłączeniem iPada, które sprzedano w USA w bieżącym roku. Ironią jest fakt, że wynik taki firma zawdzięcza porażce swojego tabletu TouchPad z systemem webOS. Firma zdecydowała się zaniechać prac nad nim i sprzedawała go w bardzo niskiej cenie, dzięki czemu znalazł wielu nabywców. HP sprzedaje też tablety serii Slate z systemem Windows 7.

Na drugim miejscu uplasował się Samsung z 16 proc. udziału w rynku, na trzecim Asus z 10 proc., a na czwartym i piątym Motorola z Acer, które sprzedały po 9 proc. wszystkich tabletów nie wyprodukowanych przez Apple.

Wszyscy ci producenci razem wzięci sprzedali na rynku amerykańskim 1,2 mln tabletów od stycznia do października 2011. Oznacza to łączne przychody rzędu 415 mln dolarów - podaje NPD. Analitycy rynku dodają, że ilość sprzedanych tabletów rośnie z kwartału na kwartał.

Na rynku tabletów ciągle dominuje iPad firmy Apple, który w 2011 roku miał około 65 proc. udziałów. Apple sprzedało 25 mln egzemplarzy tego urządzenia. Na rynku amerykańskim czuje on zagrożenie tylko ze strony nowych tabletów, takich jak Kindle Fire lub ewentualnie Nook Tablet.