HP udostępnia webOS jako open source

W sierpniu 2011 roku HP ogłosiło, że zaprzestaje prac nad urządzeniami z webOS. Dotyczy to smartfonów HP Palm Pre i Palm Veer oraz tabletu TouchPad, który zaczęto sprzedawać w znacznie niższej cenie. W czasie tej wyprzedaży znalazł on wielu nabywców, ale nie zmieniło to decyzji HP na jego temat.

webOS

Obecnie Hewlett-Packard ogłosił, że webOS zostanie udostępniony na licencji open source. Jego dalsze losy leżą więc w rękach jego społeczności. Wielu cieszy się, że system ten został uwolniony i będzie żył własnym życiem. Cechuje się on dużą skalowalnością dzięki czemu można go zastosowań w urządzeniach różnego typu. Oprócz smartfonów i tabletów, HP chciało go używać w komputerach PC oraz drukarkach.

WebOS został zakupiony przez HP w 2010 roku razem z Palmem za 1,2 mld dolarów. W planach był dalszy rozwój systemu oraz zdobycie rynku mobilnego dzięki nowym smartfonom i tabletom. Niestety HP nie udało się przekonać klientów, do tych urządzeń, a firma uznała, że dalsze prace w tym kierunku będą dla niej nieopłacalne.

Teraz system pozyskany wraz z firmą Palm został udostępniony jako open source. Wielu uważa, że ma on duży potencjał, a problemem HP nie było oprogramowanie, ale urządzenia, na których zostało wprowadzone na rynek. Może teraz inni producenci zdecydują się skorzystać z webOS i zapewnią mu sprzęt, który pozwoli lepiej zaprezentować jego możliwości.

HP podaje, że nadal będzie uczestniczyło w pracach nad rozwojem systemu, ale nie będzie go już kontrolowało. Otwartość ma zapewnić mu szybszy rozwój. Jeśli webOS znajdzie uznanie w oczach producentów, to możemy znowu spodziewać się smartfonów i tabletów opartych na tym oprogramowaniu.