HP wybiera Blu-Ray

Koncern HP oficjalnie potwierdził, że już w przyszłym roku rozpocznie sprzedaż urządzeń, wyposażonych w obsługę formatu Blu-Ray. Wśród takich produktów znajdą się m.in. stacjonarne komputery osobiste, notebooki oraz 'domowe centra rozrywki'.

Na jednostronnej płycie Blu-Ray można zapisać do 25 GB danych. Pierwsze urządzenia, obsługujące nowy format, zostały już zaprezentowane przez kilka firm - do tej pory były to jednak raczej produkty z sektora domowej elektroniki (głównie stacjonarne nagrywarki i odtwarzacze nowych formatów). Okazuje się, że za kilkanaście miesięcy dostępne będą również komputerowe napędy Blu-Ray. Kilka tygodni temu zapowiedział to koncern Sony, teraz podobne plany ujawnił HP.

Przedstawiciele HP ujawnili, że pierwsze obsługujące format Blu-Ray produkty firmy pojawią się w sprzedaży pod koniec przyszłego roku. Szczegółów dotyczących tych urządzeń na razie nie podano - wiadomo jedynie, że będą to zarówno stacjonarne komputery osobiste i notebooki, jak i 'domowe centra rozrywki'.

Co ciekawe, do nagrywarek Blu-Ray produkowanych przez HP najprawdopodobniej zaimplementowana zostania technologia LightScribe, umożliwiająca 'wypalenie' na górnej stronie płyty etykiety - napisu, logo lub obrazka (szerzej na temat LightScribe pisaliśmy w tekście "Wypal sobie etykietę").


Zobacz również