HP wyda webOS jako open source we wrześniu 2012 roku

System operacyjny webOS zostanie wydany przez HP na licencji Apache 2.0. Został on stworzony przez Palma i razem z nim kupiony przez HP w 2010 roku. Pracowały na nim smartfony Pre i Veer oraz tablet TouchPad. Sam system był dobrze oceniany, ale urządzenia te nie odniosły sukcesu i zdecydowano o zakończeniu ich produkcji.

HP TouchPad z webOS

W grudniu 2011 roku HP poinformowało, że system webOS zostanie wydany jako open source. Teraz amerykańska firma ogłosiła plan wydawania jego komponentów. Sam system w stabilnej wersji 1.0 zostanie udostęniony we wrześniu. Wcześniej do rąk deweloperów trafią różne narzędzia niezbędne do prac nad nim oraz jego aplikacjami.

Wydanie całej platformy webOS jako projektu open source przebiegnie znacznie szybciej niż było np. z Symbianem, którego wydanie trwało ponad półtora roku. W rezultacie system ten stracił dynamikę rozwoju i pozycję na rynku na rzecz Android i iOS. Cały projekt open-sourcowego Symbiana w końcu upadł i został w całości przejęty przez Nokię.

System webOS zostanie prawdopodobnie wydany na licencji Apache 2.0, która pozwala deweloperom na łączenie kodu open source z ich własnymi rozwiązaniami i sprzedawanie tak przygotowanego produktu. Na razie nie wiadomo nic na temat tego, który z producentów smartfonów, tabletów lub innych urządzeń skorzysta z systemu uwalnianego przez HP. Zdaje się, że ta firma na dobre zrezygnowało już z produkcji smartfonów i tabletu TouchPad.