HSDPA w kieszeni

Po trwającej kilkanaście miesięcy stagnacji, w trakcie której firmy elektroniczne gorączkowo pracowały nad energooszczędnymi chipsetami HSDPA do telefonów, mamy do czynienia z niewielką rewolucją. Modemy PCMCIA/EC z dnia na dzień stają się zbędne - ich rolę przejmują klasyczne komórki.

Przez długi czas użytkownicy telefonów mogli jedynie pomarzyć o szybkim dostępie do Internetu w terenie z użyciem komórki. Pozostawało im albo wyposażenie notebooka w kartę PCMCIA czy ExpressCard, albo praca z przepustowościami UMTS.

Pierwszy rzut

Pierwszym telefonem w Polsce, który obsługiwał technologię HSDPA była Motorola MOTORAZR V3xx, czyli miks Motoroli V3x pod względem wyposażenia (obsługa UMTS) i Motoroli V3/V3i w kwestii wyglądu (cieńsza górna klapka). Pozostali producenci nie zasypiali gruszek w popiele. Bardzo szybko pojawiły się konkurencyjne modele Samsunga: SGH-Z630 i SGH-i600. Mniej więcej w chwili wejścia operatora Play ruszyła prawdziwa lawina: pojawiły się urządzenia HTC P3600, Motorola MOTORAZR maxx V6xx. Nieco później zadebiutowała Nokia N95, a zwolennicy Sony Ericssona niecierpliwie oczekują modelu Z750i.

Co daje HSDPA?

Telefony z HSDPA - oprócz klasycznego wyposażenia telefonu trzeciej generacji, czyli m.in. kamery do prowadzenia wideorozmów i kompatybilności z siecią UMTS - pozwalają na bardzo szybkie połączenia z Internetem. Typowe przepustowości w sieciach 3G (UMTS) to maksymalnie 384 Kb/s, podczas gdy HSDPA (3.5G) pozwala na transfery dochodzące do 1,8 Mb/s. Choć duże opóźnienie połączenia nie pozwala na grę przez Sieć, w głównych aglomeracjach Polski możliwe jest błyskawiczne pobieranie plików czy oglądanie strumieniowanego wideo w wysokiej jakości.

Biorąc pod uwagę, że w telefonach tych zwykle pojawia się obsługa Bluetooth 2.0 (2,1 Mb/s) oraz USB 1.1 (12 Mb/s), można je stosować zamiast dodatkowych kart modemowych HSDPA.

Sprostowanie

Na 91. stronie numeru 05/2007 umieściliśmy zdjęcie telefonu LG oraz podpis sugerujący, iż jest to Motorola V3xx. Za pomyłkę przepraszamy.