HT w każdym P4 !

Wiele sensacyjnych przeróbek sprzętu opisywaliśmy już na naszych łamach. Pamiętacie zapewne programowe i sprzętowe modyfikacje przekształcające GeForce w profesjonalne modele Quadro, czy też programową przeróbkę Radeonów 9500 na modele 9700. Tym razem niezawodni Rosjanie dokonali nie mniej ciekawego odkrycia. Okazuje się, że wszystkie procesory Pentium 4 od modelu z rdzeniem Northwood (Willamette nie może być poddany przeróbce) posiadają możliwe do odblokowania mechanizmy pracy wielowątkowej Hyper Threading.

Procesory z technologią HT to jeden z głównych produktów widniejących w planach produkcyjnych Intela. Okazuje się jednak, że nie trzeba inwestować w najnowsze modele procesorów aby korzystać z tej przydatnej funkcji pozwalającej jednostce obliczeniowej na wykonywanie więcej niż jednej operacji jednocześnie. Aby uruchomić HT w procesorze P4 nie posiadającym tej funkcji, podczas startu systemu należy wcisnąć kombinację klawiszy ALT+4+5. Co ciekawe odblokowanie odbywa się na poziomie chipsetu, a nie samego procesora. Domyślnie procesory P4 bez HT identyfikowane są przez chipsety (nawet przystosowane do obsługi HT) jako modele prostsze. Uruchomienie komputera ze wspomnianą kombinacją klawiszy powoduje, że chipset nie zwraca uwagi na te informacje, a procesor (a okazuje się, że każde P4 domyślnie obsługuje HT) zaczyna pracę z ukrytą dotychczas funkcjonalnością.

Nie jest to pierwszy przypadek sztucznego blokowania funkcji przez producentów. Podobna sytuacja miała miejsce chociażby w przypadku technologii PAT, która miała pracować wyłącznie w chipsetach i875, a okazało się, że po uaktualnieniu w płytach głównych BIOS-u pracuje równie dobrze także w o wiele tańszych modelach bazujących na chipsetach i865.

[2 kwietnia 2004] Uaktualnienie

Jak zapewne większość z Was zdołała zauważyć, był to niestety żart prima aprilisowy. Ci którzy próbowali odblokować HT na swoich komputerach, mamy nadzieję, że nie wyrządzili swoim "blaszakom" żadnej szkody. Wszystkie inne przeróbki i ominięcia blokad przytoczone w artykule, są już prawdziwe i miały miejsce w przeszłości.