HTC Evo 3D vs. LG Swift 3D: trójwymiarowy pojedynek

Na rynku pojawiły się HTC Evo 3D oraz LG Swift 3D, czyli dwa pierwsze smartfony obsługujące efekt trójwymiaru. Aby dowiedzieć się, który z nich jest wart zakupu, przeprowadzimy ośmiorundową rywalizację. Sprawdź, czy któryś z zawodników odpadnie w przedbiegach, czy może rezultat tego starcia poznasz dopiero na finiszu. Niech wygra lepszy!


Runda 1. Jakość wykonania

LG Swift 3D i HTC Evo 3D są zbudowane podobnie i wygladają świetnie. Na frontowej części każdego z nich znajduje się ekran chroniony hartowanym szkłem Gorilla Glass, a z tyłu umieszczono plastikową klapkę pokrytą gumą. Dzięki takiemu połączeniu smartfon bardzo trudno będzie porysować lub w inny sposób uszkodzić. Poza tym części obu uczestników pojedynku bardzo dobrze spasowano i nie znajdziesz w nich ani jednej luźnej części. Warto zauważyć, że z powodu wspomnianej już tylnej klapki pokrytej gumą urzadzenia nie wypadną z ręki tak łatwo, jak urządzenia pokryte tylko plastikiem.

HTC Evo 3D vs. LG Swift 3D: trójwymiarowy pojedynek

Wynik rundy: remis. Oba smartfony są świetnie wykonane i nie mamy do nich żadnych zastrzeżeń.

Zobacz również:

  • Empik: elektronika w niskich cenach - co warto kupić? [01.12.21r.]

Runda 2. Ekran

Oba urządzenia wyposażono w ogromne ekrany o 4,3-calowej przekątnej, ale o innej rozdzielczości: w HTC Evo 3D jest to 540x960 pikseli, a w LG Swift 3D nieco mniej - 480x800. Różnica jest niewielka, jednak lepiej mieć ekran o jak największej rozdzielczości. Oba ekrany prawidłowo reagują na dotyk i wystarczy naprawdę muśnięcie telefonu, by wykonać dowolną czynność. Jednak oba wyświetlacze są za duże - ich obsługiwanie za pomocą jednej ręki jest co najmniej uciążliwe. Naszym zdaniem optymalna długość przekątnej ekranu w smartfonach dla osoby o przeciętnej wielkości dłoni to 4 cale. Podobnie jest z widocznością w mocnym oświetleniu - w słoneczny letni dzień praktycznie nie da się z nich wygodnie korzystać.

HTC Evo 3D vs. LG Swift 3D: trójwymiarowy pojedynek

Wynik rundy: wygrywa HTC ze względu na większą rozdzielczość, ale to minimalne zwycięstwo.

Runda 3. Funkcjonalność 3D

Zarówno za pomocą HTC Evo 3D, jak i LG Swift 3D wykonasz trójwymiarowe zdjęcia i filmy. Co więcej, jakość tego typu zdjęć i nagrań z obu smartfonów jest bardzo dobra. Jednak HTC zapomniało, że efekt 3D to nie tylko zdjęcia i filmy, w związku z czym nie zainstalowało na swoim smartfonie żadnych gier, dodatków ani aplikacji korzystających z tej funkcji . Natomiast w Swifcie 3D znajdziesz najnowsze i najbardziej zaawansowane trójwymiarowe gry, wśród których znalazły się nawet popularne wyścigi "Asphalt 6". Nie zabrakło nawet samouczka informującego, jak używać funkcji 3D, by w pełni ją wykorzystać. Co więcej, wszystko, co wiąże się z trójwymiarem, LG umieściło w specjalnym katalogu o nazwie Przestrzeń 3D, który można przeglądać w sposób klasyczny lub z efektem głębi.

Niestety oba telefony mają typowe przypadłości bezokularowego 3D, związane z koniecznością zastosowania bardzo dużej częstotliwości odświeżania obrazu. W rezultacie po dłuższym wpatrywaniu się w ekran 3D (a zazwyczaj już po kilkunastu minutach) mogą cię rozboleć oczy.

HTC Evo 3D vs. LG Swift 3D: trójwymiarowy pojedynek

Wynik rundy: zdecydowanie wygrywa smartfon LG. HTC zapomniało, że funkcjonalność 3D to nie tylko zdjęcia i filmy, ale też gry, aplikacje i nowy rodzaj interfejsu.

Runda 4. Aparat i kamery

Oba smartfony wyposażono w dwa tylne aparaty (z matrycami o rozdzielczości 5 MPx oraz lampami błyskowymi), których współpraca pozwala na robienie zdjęć i nagrywanie filmów 3D. Oba urządzenia mogą też nagrywać wideo w rozdzielczości 1920x1080, z prędkością 24 klatek/s, dzięki czemu będzie ono płynne.

Nie można zapominać o przednich kamerach, które przydadzą się podczas wideorozmowy. LG w Swifcie 3D zastosowało frontową, z matrycą o bardzo niskiej rozdzielczości 0,3 Mpx. HTC użyło w Evo 3D lepszego sprzętu o rozdzielczości 1,3 Mpx, dzięki czemu znajomi będą cię widzieć o wiele wyraźniej.

HTC Evo 3D vs. LG Swift 3D: trójwymiarowy pojedynek

Wynik rundy: remis ze wskazaniem na HTC Evo 3D ze względu na lepszą kamerę frontową.

Runda 5. Gniazda i porty

LG Swift 3D został wyposażony we wszystkie podstawowe gniazda, których można się spodziewać w tego typu urządzeniu. Będzie tu zatem gniazdo minijack do standardowych słuchawek i port mini USB, za pomocą którego ładujesz urządzenie i podłączasz je do komputera. Nie zabrakło wyjścia HDMI, które umożliwi podłączenie smartfonu do monitora lub telewizora. HTC Evo 3D również ma wszystkie wspomniane gniazda, choć na pierwszy rzut oka tego nie widać, bo port HDMI został w nim zastąpiony portem MHL, który wygląda identycznie jak mini USB. Dzięki temu telefon podłączony do większego ekranu będzie nie tylko wysyłał obraz, ale także się ładował.

HTC Evo 3D vs. LG Swift 3D: trójwymiarowy pojedynek

Wynik rundy: remis. Co prawda, HTC Evo 3D można jednym kablem podłączyć do TV i ładować, ale to LG Swift 3D da się podłączyć do monitora lub telewizora standardowym przewodem. Każdy z telefonów ma tu swoje mocne strony.

Runda 6. Sprzęt

Procesor, w który został wyposażony HTC Evo 3D, to dwurdzeniowy Qualcomm Snapdragon MDP MSM8660 o taktowaniu 1,2 GHz. Ponadto ma urządzenie ma 1 GB RAM, 1 GB wbudowanej pamięci, którą możemy rozszerzyć za pomocą kart micro SD oraz baterię litowo-jonową o pojemności 1730 mAh.

Z kolei w LG Swift 3D zawiera znany z iPada 2 dwurdzeniowy procesor Cortex-A9 o zegarze 1 GHz, tylko 512 MB pamięci RAM, aż 8 GB wbudowanej pamięci rozszerzalnej za pomocą kart micro SD oraz baterię o pojemności 1500 mAh.

Oba smartfony nie będą mieć żadnych problemów z odtwarzaniem filmów w wysokiej rozdzielczości, uruchamianiem najnowszych gier nawet w wymagającym trybie 3D. Pojemne baterie przy rozsądnym użytkowaniu bez najmniejszego problemu wytrzymają więcej niż jeden dzień. Mimo wszystko lepiej wypada tu HTC Evo 3D - wystarczy zajrzeć do specyfikacji obu urządzeń. HTC Evo 3D ma porównywalny procesor, ale dwa razy więcej RAM-u i bardziej pojemną baterię. Z kolei wbudowaną pamięć zawsze można rozszerzyć za pomocą odpowiednich kart micro SD, dzięki czemu parametr staje się mniej istotny.

HTC Evo 3D vs. LG Swift 3D: trójwymiarowy pojedynek

Wynik rundy: wygrywa HTC Evo 3D ze względu na większą ilość pamięci RAM. Z całą pewnością w dłuższej perspektywie o wiele lepiej sprawdzi się w wymagających grach i aplikacjach.

Runda 7. Oprogramowanie

Smartfon HTC Evo 3D wyposażono w system operacyjny Google Android w wersję 2.3.4, czyli najnowszą, wyposażoną we wszystkie najnowsze rozwiązania oraz najszybszą. Pod tym względem nie mamy modelowi HTC absolutnie nic do zarzucenia. Będzie działał ze wszystkimi najnowszymi aplikacjami, a jego potencjał zostanie w pełni wykorzystany.

W LG Swift 3D zastosowano Google Androida 2.2.2, co oznacza starszy interfejs, mniejszą szybkość i wydajność oraz większą energochłonność. Zabrakło też nowego menedżera pobierania plików, opcji rozmowy wideo za pomocą przedniej kamery oraz funkcji Google Music. LG już w październiku ma wydać Androida 2.3 do Swifta 3D. Biorąc pod uwagę powolne tempo pracy rodzimych operatorów możemy zakładać, że polską wersję otrzymamy około grudnia bieżącego roku.

HTC Evo 3D vs. LG Swift 3D: trójwymiarowy pojedynek

Wynik rundy: zdecydowanie wygrywa model HTC, gdyż został wyposażony w najnowszą wersję systemu operacyjnego Android. Smartfon LG pod tym względem wypada dużo gorzej, bo najnowszego Androida otrzyma dopiero za kilka miesięcy.

Runda 8. Opłacalność

Rywalizujące dziś ze sobą smartfony znacznie różnią się ceną. HTC Evo 3D jest topowym urządzeniem i ma topową cenę - aż 2500 zł. Zdecydowanie jest to jeden z najdroższych telefonów na rynku. Wpływ na wysoki koszt ma również fakt, że nie oferują go polscy operatorzy, brak więc korzystnych ofert odsprzedaży. Z kolei LG Swift 3D można dostać za 1400 zł - to ciągle wysoka cena, jednak o 1100 niższa niż w wypadku sprzętu HTC.

Odpowiedź na pytanie, który ze smartfonów jest bardziej opłacalny, będzie banalnie prosta - LG Swift 3D. Jego obudowa, procesor, ekran i aparat są porównywalne z podzespołami zastosowanymi w HTC Evo 3D. Na niekorzyść LG Swifta 3D przemawia to, że ma dwa razy mniej pamięci RAM niż konkurent, ale w zamian oferuje aż 8 GB wbudowanej pamięci. Co prawda RAM jest ważniejsza, jednak nie można zapominać o sporo niższej cenie modelu LG.

HTC Evo 3D vs. LG Swift 3D: trójwymiarowy pojedynek

Wynik rundy: zdecydowanie wygrywa LG Swift 3D, gdyż mimo zbliżonych możliwości jest tańszy od smartfonu HTC o ponad tysiąc zł.

Zwycięzca - HTC Evo 3D

Runda 1 - obudowa - Remis

Runda 2 - ekran - HTC Evo 3D

Runda 3 - funkcjonalność 3D - LG Swift 3D

Runda 4 - aparat i kamery - Remis

Runda 5 - gniazda i porty - Remis

Runda 6 - sprzęt - HTC Evo 3D

Runda 7 - oprogramowanie - HTC Evo 3D

Runda 8 - opłacalność - LG Swift 3D

Pojedynek HTC Evo 3D z LG Swift 3D charakteryzował się praktycznie nieustanną wymianą ciosów. Ostatecznie wygrał smartfon HTC. Trzeba przyznać, że wybranie zwycięzcy było niezwykle trudne, zwłaszcza że w wielu kategoriach zwycięzca miał minimalną przewagę. O tryumfie HTC zadecydowała m.in. wyższa rozdzielczość ekranu, lepsza frontowa kamera, aż 1 GB pamięci RAM oraz zastosowanie najnowszej wersji Google Androida. Jeśli jednak ktoś liczy się z każdym groszem, powinien wybrać konstrukcję LG. To bardzo dobry smartfon, a kosztuje ponad tysiąc złotych mniej.

Tutaj możesz przeczytać naszą recenzję LG Swift 3D

Tutaj możesz przeczytać naszą recenzję HTC Evo 3D