HTC One (M8) kontra Samsung Galaxy S5 i Sony Xperia Z2

Jesteśmy już po premierze smartfona HTC One (M8), który konkurować ma przede wszystkim z modelami Galaxy S5 i Sony Xperia Z2. Zanim kupisz któreś z tych urządzeń, zapoznaj się z porównaniem ich możliwości.

Już kilka tygodni temu poznaliśmy kolejne flagowe smartfony Samsunga i Sony – modele Galaxy S5 oraz Xperia Z2. Nieco spóźniła się tutaj firma HTC, która „nie wyrobiła” się na targi MWC w Barcelonie zapowiadając premierę modelu One (m8) na 25 marca. Tak też się stało, dzięki czemu możemy porównać możliwości tych trzech urządzeń.

Wyświetlacz

Pomiędzy porównywanymi smartfonami mamy niewielką różnicę w zakresie wielkości wyświetlacza. HTC One (M8) ma ekran najmniejszy (5 cali), nieco większym dysponuje Galaxy S5 (5,1 cala), natomiast największy oferuje Xperia Z2 (5,2 cala). Jeżeli chodzi o rozdzielczość obrazu, cała trójka oferuje możliwość wyświetlania filmów Full HD. Biorąc to pod uwagę oraz wielkość przekątnej okazuje się tym samym, że najnowszy gadżet tajwańskiej firmy może się pochwalić największą gęstością pikseli na cal (441 ppi). Różnice te są jednak na tyle małe, że raczej nie powinniśmy mieć możliwości ich dostrzeżenia.

Galaxy S5 dysponuje matrycą wykonaną w technologii Super AMOLED oraz systemem automatycznie dostosowującym jej jasność do warunków oświetleniowych. Xperia Z2 oferuje ekran Triluminous „napędzany” silnikiem X-Reality i wspomagany technologią Live Colour LED mającą zapewniać lepszą głębię kolorów. Nowy HTC One korzysta z kolei z panelu Super LCD 3 (taki sam znajdował się w One), na którego dole umieszczono znajdujące się wcześniej pod ekranem przyciski nawigacyjne.

Design

Samsung Galaxy S5 w dalszym ciągu posiada plastikową obudowę z tą jednak różnicą, że jest ona perforowana, co ułatwia trzymanie oraz dawać ma poczucie, iż faktycznie mamy do czynienia z urządzeniem klasy Premium. Nowością jest wbudowanie w przycisk Home skanera linii papilarnych oraz dodanie z tyłu czujnika rytmu serca.

Smartfon Sony Xperia Z2 niewiele różni się od Z1, od którego dzięki większemu ekranowi jest jednak nieco większy.

W HTC One (M8) zastosowano obudowę unibody, lecz zamiast w 70% stworzona ona została w 90% z aluminium. W tym przypadku nie ma więc, tak jak w przypadku Galaxy S5, udawania, że mamy do czynienia z urządzeniem klasy Premium.

HTC One (M8) kontra Samsung Galaxy S5 i Sony Xperia Z2

HTC One (M8)

Najbardziej smukłym z omawianej trójki jest smartfon Galaxy S5, którego grubość wynosi 8,1 mm. Nieco grubsza jest Xperia Z2 (8,2 mm), natomiast HTC One (M8) znacznie odstaje od tych wyników (9,4 mm). Identycznie przedstawia się to jeżeli chodzi o wysokość urządzeń, natomiast przy szerokości mamy inną sytuację: najwęższy jest M8, który wyprzedził S5 i Z2. "Wagowo" wygrywa S5, natomiast nowość HTC znalazła się na drugim miejscu.

Nowy smartfon HTC powinien mniej zainteresować osoby aktywne, ponieważ w odróżnieniu od konkurencji nie jest ani pyło- ani wodoodporny. Warto tutaj też dodać, że gadżet Sony radzi sobie lepiej z takimi wyzwaniami niż koreański konkurent.

Każdy z omawianych smartfonów oferowany jest w kilku kolorach:

HTC One (M8): szary, srebrny, złoty

Galaxy S5: czarny, biały, złoty, niebieski

Xperia Z2: czarny, biały, purpurowy

Procesor i pamięć

Samsung Galaxy S5 dysponuje czterordzeniowym układem 2,5 GHz Snapdragon 801 oraz 2 GB pamięci RAM. Sony Xperia Z2 posiada taki sam układ taktowany niższym zegarem (2,3 GHz), lecz współpracujący za to z 3 GB pamięci RAM. W przypadku HTC One (M8) mamy najsłabszy zestaw: 2,3 GHz Snapdragon 801 oraz 2 GB pamięci RAM (w Azji Snapdragon będzie taktowany zegarem 2,5 GHz).

O wydajności opisanych smartfonów pisaliśmy tutaj.

Pamięć wewnętrzna

Samsung Galaxy S5 i HTC One (M8) dostępne są w dwóch wersjach: 16 GB i 32 GB. Sony Xperia Z2 posiada tylko jeden wariant: 16 GB. Wszystkie urządzenia posiadają slot kart pamięci microSD pozwalający na rozbudowanie pamięci o maksymalnie 128 GB.

Aparat

Samsung Galaxy S5 oferuje 16-megapikselowy aparat fotograficzny korzystający z technologii ISOCELL (matryca 1/2.6 cala) oraz bardzo szybkiego systemu ustawiania ostrości (do 0,3 sek.) i trybu zwiększonej dynamiki tonalnej (HDR). Użytkownik może ponadto skorzystać z funkcji selektywnego ustawiania ostrości (pozwala wyostrzyć wybrane elementy fotografowanej sceny, równocześnie rozmywając tło) oraz nagrywać filmy w rozdzielczości 4K i trybie slow-motion.

HTC One (M8) kontra Samsung Galaxy S5 i Sony Xperia Z2

Samsung Galaxy S5

Sony Xperia Z2 dysponuje 20.7-megapikselowym aparatem wyposażonym w matrycę Exmor RS CMOS typu 1/2.3 cala, obiektyw Sony G Lens 27 mm, procesor obrazu BIONZ, możliwość nagrywania wideo w rozdzielczości 4K (30 klatek na sekundę), tryb HDR oraz tryb slow-motion (120 kl/sek).

HTC One (M8) wygląda na papierze na tle konkurentów bardzo słabo ponieważ jego aparat dysponuje matrycą BSI (technologia Ultrapixel, przekątna 1/3 cala) o rozdzielczości zaledwie 4.1 megapiksela. Pamiętajmy jednak, że liczba pikseli to nie wszystko, zaś wykonywane przez poprzedniego flagowca tajwańskiej firmy zdjęcia są naprawdę niezłe.

M8 zawiedzie tych, którzy posiadają telewizory 4K, ponieważ pozwala na nagrywanie filmów w rozdzielczości „zaledwie” Full HD (cztery razy niższa od konkurentów). Oferuje jednak w zamian:

- drugi aparat odpowiadający za rejestrację głębi, dzięki czemu już po wykonaniu zdjęcia mamy możliwość wyostrzenia jego wybranego elementu (co ważne, nie jest to robione programowo, czyli poprzez „składanie” wielu zdjęć)

- coś dla wielbicieli selfie, czyli najlepszy z całej trójki przedni aparat (posiada matrycę 5 MP).

Jak widać możliwości fotograficzne M8 prezentują się tutaj najsłabiej. Wyglądałoby to inaczej, gdyby jak poprzednik oferował optyczną stabilizację obrazu (Galaxy S5 i Xperia Z2 jej nie mają). Niestety tak nie jest…

Zasilanie

Samsung Galaxy S5 dysponuje akumulatorem o pojemności 2800 mAh pozwalającym na 21 godzin rozmów oraz trybem Ultra Power Saving (przełącza wyświetlacz w tryb czarno-biały, jednocześnie wyłączając wszelkie drugorzędne funkcje minimalizując pobór mocy z akumulatora), dzięki któremu smartfon powinien pracować jeszcze 24 godziny nawet jeżeli bateria jest naładowana w zaledwie 10%.

Sony Xperia Z2 ma akumulator o pojemności 3200 mAh, który pozwala na 19 godzin rozmów (w 3G), lecz nie można go samodzielnie wymienić.

HTC One (M8) kontra Samsung Galaxy S5 i Sony Xperia Z2

Sony Xperia Z2

HTC One (M8) oferuje akumulator o pojemności 2600 mAh (niestety też nie można go samodzielnie wymienić) pozwalający na 20 godzin rozmów (w 3G). Co interesujące, firma HTC zastosowała podobne rozwiązanie do Samsunga - Extreme Power Saving. W odróżnieniu od Galaxy S5 użytkownicy M8 mogą liczyć nawet na 30 godzin jego pracy jeżeli bateria jest naładowana w 10%.

Cena

Jeżeli chodzi o cenę, to raczej nie będzie ona miała wpływu na wybór. Różnica pomiędzy opisanymi smartfonami powinna bowiem oscylować w okolicach 200 - 300 zł.

Inne interesujące funkcje

Samsung Galaxy S5 oferuje skaner linii papilarnych (w przycisku Home), pulsometr oraz nową aplikację S Health 3.0 służącą do kompleksowej analizy indywidualnej aktywności fizycznej. Ponadto dysponuje interesującą technologią Download Booster przyspieszającą transfer danych poprzez równoczesne korzystanie z Wi-Fi i LTE.

Sony Xperia Z2 nie oferuje podobnie interesujących rozwiązań dla osób dbających o zdrowie. Posiada za to system, który wraz ze słuchawkami MDR NC31EM obiecuje znaczną redukcję hałasu z otoczenia.

HTC One (M8) oferuje umieszczone z przodu obudowy głośniki BoomSound, które w porównaniu do poprzednika korzystają z większych komór oraz przeprojektowanego wzmacniacza.

Porównanie specyfikacji

Zapraszam do zapoznania się z tabelą, w której porównałem parametry opisywanych smartfonów:

HTC One (M8) kontra Samsung Galaxy S5 i Sony Xperia Z2

HTC One (M8) - porównanie specyfikacji z Samsungiem Galaxy S5 i Sony Xperia Z2