HTC One M9: 4 powody słabej sprzedaży

HTC One prawdopodobnie sprzedaje się bardzo słabo. Dlaczego? Jest kilka powodów...

Firma HTC zaprezentowała wyniki finansowe za kwiecień 2015 roku. Okazuje się, że osiągnięty przez nią przychód był aż o 39% niższy od przychodu osiągniętego w analogicznym okresie 2014 roku. Dlaczego? Zdaniem analityków wpłynęła na to słabsza niż oczekiwano sprzedaż nowego flagowego smartfona HTC One M9. Dodajmy, znacznie słabsza. Według prognoz analityków urządzenie to ma się bowiem sprzedać w 2015 roku w liczbie 4,5 mln sztuk, co wygląda bardzo słabo na tle poprzedników: One M8 (8 mln sztuk) i One M7 (7 mln sztuk).

Warto zadać sobie pytanie, dlaczego konsumenci nie są zainteresowani zakupem najnowszego flagowca HTC? Wydaje się, że wpłynęło na to kilka czynników:

1. Zdaniem części konsumentów HTC One M9 zaoferował zbyt mało zmian w porównaniu do poprzednika

2. Przed wprowadzeniem smartfona na rynek pojawiły się niepokojące doniesienia na tematy przegrzewania się układu Snapdragon 810 w Galaxy S6. Problemy te zdawały się potwierdzać trzy wydarzenia:

- Samsung zastosował w Galaxy S6 swój układ Exynos

- w przypadku pierwszego smartfona ze Snapdragonem 810, modelu LG G Flex 2, koreańska firma chcąc utrzymać temperaturę pracy urządzenia w odpowiednich ramach zdecydowała się na mocny throttling CPU (obniżenie parametrów pracy), co wpłynęło niekorzystnie na jego wydajność

- tuż przed premierą HTC One M9 pojawiły się doniesienia, że smartfon mocno się przegrzewa. Tajwańska firma dostarczyła skuteczną poprawkę, lecz oczywiście zaraz pojawiły się podejrzenia, że zastosowała podobny zabieg do LG.

3. Firma HTC zdecydowała się na rezygnację z technologii UltraPixel. Klienci mieli więc nadzieję na znaczne zwiększenie możliwości aparatu fotograficznego. Niestety pierwsze testy tego elementu były bardzo niekorzystne. Na problemy z jakością zdjęć skarżyli się też sami użytkownicy. W końcu tajwański producent udostępnił poprawkę skutecznie usprawniającą aparat.

4. Na koniec jeszcze jeden szalenie ważny powód mniejszego zainteresowania smartfonem HTC One M9: wysoka cena. Urządzenie trafiło bowiem do sprzedaży np. na polskim rynku w cenie o 150 złotych wyższej niż wspomniany Galaxy S6.