HTC One M9 skazany na porażkę?

Smartfon One M9 w porównaniu do One M8 wypada podobnie jak iPhone 5S na tle iPhone'a 5. Z kolei mocno zmieniony w porównaniu do Galaxy S5 najnowszy flagowiec Samsunga, Galaxy S6, wieloma elementami (obudowa z materiałów premium, niewymienialna bateria, brak slotu microSD, cieniutka obudowa z wystającym obiektywem) przypomina iPhone'a 6. Które z tych urządzeń bardziej przypadnie do gustu konsumentom?

Najnowszy smartfon HTC, flagowy model One M9, korzysta z układu Qualcomm Snapdragon 810, 3 GB pamięci RAM, 5-calowego ekranu 1080p (ten sam co w One M8) oraz umieszczonych z przodu głośników BoomSound wspieranych technologią Dolby Sound. Całość, podobnie jak w przypadku One M8, zamknięto w obudowie wykonanej ze szczotkowanego aluminium.

Podsumowując, nie mamy tutaj do czynienia z nowej generacji flagowym smartfonem, ale raczej z odświeżonym modelem One M8: szybszym, bardziej dopracowanym i oferującym nowe podejście do możliwości fotograficznych (rezygnacja z technologii UltraPixel).

Zobacz również:

  • Smartfony 5G do 2000 zł - RANKING 2021

Galaxy S6

Inaczej sprawa wygląda w przypadku smartfona Galaxy S6, który moim zdaniem zasłużył na określenie "nowej generacji flagowy smartfon Samsunga". Koreańska firma zdecydowała się bowiem na poważne zmiany:

- oczekiwaną w postaci rezygnacji z plastiku na rzecz materiałów premium (szkło, aluminium)

- ryzykowną przejawiającą się rezygnacją ze slotu kart pamięci oraz możliwości samodzielnej wymiany akumulatora

Ponadto nie sposób nie zauważyć, że Galaxy S6 jako pierwszy korzysta z 14-nanometrowego procesora oraz oferuje rekordowy pod względem gęstości pikseli ekran Super AMOLED.

Galaxy S6, One M9 - ceny

W kilka dni po premierze Galaxy S6 (jak również jego ciekawsza wersja Galaxy S6 Edge) trafił do przedsprzedaży w Holandii, gdzie w wersji podstawowej został wycenione na 700 euro. W opinii części internautów to drogo. Być może tak. Ja jednak miałem tylko nadzieję, że dodatki "premium" nie spowodują wzrostu ceny w porównaniu do Galaxy S5. Tak też się stało: rok temu 16-gigabajtowy Galaxy S5 również kosztował 700 euro.

Biorąc pod uwagę możliwości Galaxy S6 można było oczekiwać, że odświeżony One M8 (czyli One M9) będzie tańszy, lub w najgorszym wypadku kosztował tyle samo. Niestety ceny z przedsprzedaży w jednym z niemieckich sklepów uruchomionej na kilka dni przed premierą M9 znalazły potwierdzenie w ofertach sklepów holenderskich, a to oznacza, że smartfon HTC kosztuje o 50 euro więcej od smartfona Samsunga.

HTC nie będzie łatwo

Oczywiście o sukcesie obu smartfonów zadecyduje rynek. Patrząc jednak na propozycje obu firm można mieć obawy, czy fani HTC zdecydują się na upgrade urządzenia, które w porównaniu do modelu One M8 cechuje brak innowacji oraz bardzo zapobiegawcze podejście do designu (chociaż a drugiej strony po co zmieniać coś, co świetnie się sprawdziło?). Ponadto o ile w zeszłorocznym porównaniu One M9 prezentował się korzystnie na tle Galaxy S5, o tyle obecnie już tak nie jest. Wyższa cena może zaś spowodować, że konsumenci mając do wyboru najnowsze flagowce Samsunga i HTC zdecydują się na koreańską, bardziej nowatorską konstrukcję.

_____________________

Co sadzicie na ten temat?