HTC One X. Aktualizacja nakładki Sense 4.1 i Androida do 4.0.4

HTC One X to jeden z najlepszych smartfonów dostępnych obecnie na rynku. Jednak także i on nie ustrzegł się kilku problemów wieku dziecięcego. Dziś pojawiła się aktualizacja OTA (over the air), które eliminuje większość tych błędów i niedoróbek. Nowa wersja oprogramowania bazuje na Androidzie 4.0.4, a nakładka Sense otrzymała numer 4.1.


Nowości w Sense 4.1

Chociaż HTC One X tak naprawdę dopiero niedawno pojawił się na rynku, i tak można powiedzieć, że przeżywa “drugą młodość". Z telefonem po aktualizacji spędziliśmy dopiero kilkadziesiąt minut, ale jedno jest pewne - smartfon odczuwalnie przyspieszył. Przejścia między ekranami głównymi są znacznie szybsze, tak samo jak przełączanie się między otwartymi aplikacjami. Znajduje to swoje odbicie w benchmarkach, gdzie telefon zdobywa blisko 20% lepsze wyniki. Nowe oprogramowanie bazuje na Androidzie w wersji 4.0.4 i najwięcej zmian dotyczy właśnie tej, “niewidocznej" gołym okiem, optymalizacji. Sam interfejs pozostał praktycznie taki sam i nowości, prócz klawisza menu, są czysto kosmetyczne.

Zobacz także: Samsung Galaxy S III vs. HTC One X - pojedynek

Zobacz również:

  • Asus ROG Phone 6 to najlepszy smartfon do gier? Pierwsze przecieki
  • Jaki smartfon 5G kupić? Najlepsze smartfony do 2000 zł [RANKING 2022]

Obietnice producenta

Dopiero zaczynamy weryfikować zapewnienia producenta, ale obiecuje on znaczną poprawę czasu pracy smartfona na baterii: najistotniejsze jest wydłużenie czasu pracy, z nieco ponad 3 do aż 5ciu godzin na włączonym ekranie. Ma także zniknąć bug, który powodował rozłączanie połączenia WiFi po 15tu minutach braku aktywności między północą a godziną 6tą rano, co natralnie jeszcze dziś sprawdzimy. Z innych nowości, którymi chwali się HTC, warto wspomnieć o lepszej jakości zdjęć oraz zoptymalizowaniu telefonu, aby lepiej działał z grami od EA. Warto dodać, że przyspieszenie działania całego systemu jest widoczne nawet po aktualizacji telefonu z zainstalowaną dużą liczbą aplikacji (ok. 90 pozycji), bez czyszczenia go do danych fabrycznych.

HTC One X. Aktualizacja nakładki Sense 4.1 i Androida do 4.0.4

Wygląd systemu praktycznie się nie zmienił

Zarządzanie pamięcią RAM

System Android sam zajmuje się czyszczeniem pamięci RAM. HTC w modelu One X bardzo agresywnie “zabija" otwarte w tle aplikacje, aby cały czas telefon działał szybko i sprawnie. Z tego powodu np. powrót do przeglądarki internetowej po uruchomieniu zasobożernej gry powoduje przeładowanie się całej strony internetowej. Wiele osób uznaje to za błąd, ale jest to celowe działanie HTC. Sami mamy mieszane uczucia co do tej “funkcji", a nowa aktualizacja oprogramowania tego nie zmieniła. Mimo to spotkało nas miłe zaskoczenie - wpisany tekst w formularzu po przeładowaniu strony nie znika, tak jak miało to miejsce w poprzedniej wersji Sense.

HTC One X. Aktualizacja nakładki Sense 4.1 i Androida do 4.0.4

Klawisz menu

Znika pasek “menu"

Najważniejsze naszym zdaniem usprawnienie w aktualizacji dotyczy... klawisza menu. Wraz z wydaniem Androida 4.0 Ice Cream Sandwich znikł on z domyślnych przycisków systemowych, a nowe, bądź te odpowiednio zaktualizowane przez twórców aplikacje, posiadają ten przycisk po prostu w swoim interfejsie. W przypadku smartfona Galaxy Nexus, gdzie przyciski systemowe są “wirtualne" i wyświetlane na dole ekranu, starsze aplikacje (te nadal wymagające obecności przycisku menu) wyświetlały go po prostu obok reszty systemowych w postaci trzech kropek. Inaczej sprawa wygląda w przypadku HTC One X, gdzie przyciski Wstecz, Home i Przełącznik zadań są umieszczone tuż pod ekranem. Z tego powodu dla klawisza menu musiało znaleźć się miejsce, a producent wybrał bardzo kiepskie rozwiązane problemu - wyświetlany był jako brzydki, czarny pasek na samym dole ekranu, zabierając sporo przestrzeni, którą mogłyby wykorzystywać aplikacje.

HTC One X. Aktualizacja nakładki Sense 4.1 i Androida do 4.0.4

Brak czarnego paska menu

Menu zamiast przełączania aplikacji

Po dzisiejszej aktualizacji można na szczęśćie ten pasek usunąć - funkcję menu może przejąć klawisz przełączania ostatnio otwartych aplikacji. Użytkownik może wybrać, czy chce aby menu pojawiało się po krótkich, bądź po długim naciśnięciu tego przycisku. Analogicznie, długie lub krótkie przytrzymanie go wywoła właśnie listę ostatnio otwartych programów. Do tej pory aby osiąnąć ten efekt trzeba było łamać zabezpieczenia smartfona i rootować urządzenie. Co ciekawe, najsłabszy model z linii HTC One, czyli One V już od początku nie posiadał tego czarnego paska, a menu wywoływane było długim przytrzymaniem trzeciego przycisku systemowego. Wiąże się to zapewne z jego wielkością ekranu, czyli zaledwie 3.7 cala.

HTC One X. Aktualizacja nakładki Sense 4.1 i Androida do 4.0.4

Nowa wersja

A co z Jelly Bean?

Dobrze, że producent z powodu wydania Androida 4.1 Jelly Bean nie zawiesił prac nad udostępnioną dziś aktualizacją. Wnosi ona naprawdę dużo usprawnień. Oprócz nowej bazy w nowej wersji systemu pojawił się też nowy kernel, nowe radio i jak wspomnieliśmy, znacznie poprawiono szybkość działania interfejsu. Wyeliminowano błąd związany z przeładowywaniem się “żywych" tapet i włączono akcelerację sprzętową dla odtwarzaczy wideo firm trzecich. Na system w wersji Jelly Bean przyjdzie nam poczekać pewnie jeszcze kilka miesięcy - wszakże nie wszystkie poprzednie modele HTC otrzymały aktualizację... do poprzedniego Ice Cream Sandwich.

HTC One X. Aktualizacja nakładki Sense 4.1 i Androida do 4.0.4

Instalowanie aktualizacji

Aktualizacja OTA

Aktualizacja udostępniona została poprzez OTA (over the air). Tak jak zazwyczaj ma to miejsce w przypadku HTC, do jej wgrania nie potrzeba podłączać telefonu do komputera. Update waży ok. 150MB, dlatego warto przed rozpoczęciem procesu aktualizacji podłączyć się do sieci WiFi. Właściciele telefonów pochodzących spoza dystrybucji operatorskiej mogą już teraz cieszyć się aktualizacją. Jeśli telefon nie poinformował Was o tej możliwości, można sprawdzić to ręcznie w ustawieniach. Posiadacze telefonów brandowanych przez operatora będą musieli (prawdopodobnie) na aktualizację jeszcze poczekać. Prosimy o informację w komentarzach, gdy tylko Wasze brandowane telefony dostaną update, wraz z informacją z której sieci pochodzi smartfon.