HTC One, a dostępność w Polsce i aktualizacja ICS poprzednich modeli

Uzyskaliśmy informacje dotyczące dostępności najnowszym smartfonów HTC z linii One w Polsce. Wiemy, jakie będą sugerowane ceny oraz którzy operatorzy wprowadzą je do swojej oferty. Przedstawiamy też aktualne na dziś plany HTC, dotyczące wprowadzenia najnowszej wersji Androida 4.0 Ice Cream Sandwich na smartfony poprzedniej generacji.


Powitajmy HTC One

Linia HTC One to najnowsze smartfony wyprodukowane przez tego tajwańskiego producenta. Po raz pierwszy zostały zaprezentowane na przełomie lutego i marca na targach Mobile World Congress w Barcelonie. Dwa dni później mieliśmy okazję zobaczyć je na własne oczy na prezentacji w Warszawie, co pozwoliło nam skonfrontować zapewnienia twórców z rzeczywistością. Musimy przyznać, że wszystkie trzy modele robią bardzo dobre wrażenie, widać sporą ewolucję względem poprzednich smartfonów, ale pozostały pewne cechy charakterystyczne wyróżniające produkty tej marki.

HTC One, a dostępność w Polsce i aktualizacja ICS poprzednich modeli

Nowy ekran główny w HTC One

W sprzedaży będą dostępne trzy smartfony z tej serii, różniące się ceną, wielkością i specyfikacją techniczną. Pierwszym z nich jest One X z 4.7 calowym ekranem o rozdzielczości HD 720p, napędzany czterordzeniowym układem Tegra 3. Drugim jest nieco słabszy i mniejszy One S (4.3 cala i qHD 540x960 pikseli, dwurdzeniowy Snapdragon), który mieliśmy już okazję testować i opisywać na łamach AndroidLife nasze pierwsze wrażenia. Trzecim telefonem jest One V, który ma dużo tańszym i mniejszym modelem o ekranie wielkości 3.7 cala (480 na 800 pikseli). Nawiązuje stylistyką do takich modeli jak Legend oraz Hero ze względu na charakterystyczną “bródkę" na dole obudowy. Wszystkie trzy będą pracować pod kontrolą najnowszego Android 4.0 Ice Cream Sandwich wyposażonego w nową wersję nakładki HTC Sense UI 4. Wprowadza ona naprawdę dużo usprawnień w porównaniu do poprzednich wersji i oceniamy ją zdecydowanie pozytywnie. Zadowoleni będą zarówno użytkownicy, którzy do tej pory narzekali na zbytnią “cukierkowość" HTC oraz fani marki, którzy poczują się jak ryba w wodzie. Obejrzeć jak Sense UI 4 sprawuje się w praktyce na przykładzie smartfona One S możecie w naszej wideorecenzji.

Zobacz również:

  • Najlepsze smartfony 5G do 2000 zł - RANKING 2021

Ceny i dostępność

Skontaktowaliśmy się z przedstawicielstwem HTC w naszym kraju w celu uzyskania informacji oraz potwierdzenia lub obalenia plotek. Wedle najświeższych danych modele One X oraz One V mają przewidziane dostawy już pod koniec marca, i zgodnie z poprzednimi zapowiedziami pojawia się w sprzedaży już na początku kwietnia. Dokładna data nie jest znana: a różne źródła w internecie podają daty 2 albo 6 kwietnia. Nie są to oficjalnie potwierdzone informacje, więc nie pozostaje nic innego niż czekać. W serwisie aukcyjnym Allegro można spotkać się już z aukcjami tego telefonu, ale trzeba pamiętać że jest to dopiero przedsprzedaż. Smartfony dostępne są również w HTC-sklep.pl, gdzie widnieje data wysyłki 26 marca.

HTC One, a dostępność w Polsce i aktualizacja ICS poprzednich modeli

HTC One S, jeden z nowych modeli

Jednak wedle przedstawicieli firmy dostawa modelu One S zostanie dopiero wkrótce potwierdzona. Możliwe, że zostanie wprowadzony nieco później niż pozostałe modele, gdyż HTC napotkało problemy podczas jego produkcji, ale nie powinno to być znaczące opóźnienie. Polscy operatorzy, którzy będą mieli w swojej ofercie telefony HTC One to Orange oraz Play. Nie mamy jeszcze informacji, czy Plus GSM oraz T-Mobile nie mają w planach ich wprowadzić do sprzedaży wcale, czy po prostu zrobią to później. Ceny HTC na wolnym rynku będą kształtowały się następująco: One X: 2600zł, One S: 2300zł oraz One V: 1300zł.

Aktualizacja Ice Cream Sandwich oraz ceny

Linia HTC One to pierwsze i jedyne urządzenia które będą korzystały z systemu Android 4.0 i najnowszej wersji nakładki Sense UI 4.0. Ale obecni klienci HTC nie powinni się obawiać, gdyż telefony poprzedniej generacji także czekają na rychłą aktualizację do Ice Cream Sandwich. Jedynym zmartwieniem jest to, że pozbawione one będą nakładki w najnowszej odsłonie. HTC twierdzi, że Sense UI 4 przystosowany jest już do nowej generacji procesorów użytych w nowej linii One, a dotychczasowi klienci firmy będą musieli zadowolić się jej nieco okrojoną wersją Sense 3.6. Jak zwykle zweryfikuje to społeczność skupiona wokół Androida, między innymi na forum XDA-Developers.com. Już niejednokrotnie nieoficjalne oprogramowanie było przez pasjonatów uruchamiane na sprzęcie, dla którego producent nie przewidział wsparcia.

Planowana aktualizacja dotyczyć będzie 16tu modeli telefonów z całego świata. Dla polskiego konsumenta najbardziej interesująca jest 8 z nich, czyli rodzina Sensation (podstawowy, XE, XL), EVO 3D, Increbible S, Rhyme oraz dwa telefony z linii Desire (S, HD). Dziwi fakt, że wydane w podobnym okresie Desire HD dostanie aktualizację (jest najstarszym urządzeniem, które otrzyma oficjalne wsparcie), a Desire Z posiadający pełną klawiaturę qwerty zostanie już na stałe przy 2.3 Gingerbread. Z pełną informacją oraz listą 16 modeli z całego świata możecie się zapoznać na oficjalnym blogu HTC. Zostanie ona udostępniona w ciągu najbliższych tygodni, ale tempo jej wprowadzenia zależeć będzie głównie od operatorów.