HTC Sensation XE i Sensation XL z Beats Audio - porównanie

Przetestowaliśmy dwa najnowsze smartfony od HTC których nazwy to Sensation XE oraz XL. Chociaż oba posiadają wsparcie dla Beats Audio i podobne przeznaczenie to różnią się kluczowymi parametrami, takimi jak ilość rdzeni czy przekątna ekranu. Sprawdź, który będzie lepszy dla Ciebie.


Już w październiku informowaliśmy o dwóch nadchodzących premierach smartfonów od HTC. Oba modele to naprawdę sprzęt z wysokiej półki i w końcu możemy potwierdzić to, co przeczuwaliśmy: żaden z nich nie jest jednoznacznie lepszy. Sprawdziliśmy jak wypada ich porównanie pod względem ekranu, wydajności i zastosowanego oprogramowania.

Ekran i wygoda

Panele dotykowe w nowych smartfonach od HTC różnią się między sobą zarówno wielkością jak i gęstością pikseli. Przekłada się to na rozmiar telefonu, który powinien być jednym z kluczowych aspektów przy wyborze nowej słuchawki. W modelu Sensation XE zastosowany ekran jest bliźniaczy do jego protoplasty, pierwszego Sensation - wielkość 4.3 cala i rozdzielczość 960 na 540 pikseli. To dość sporo, ale powoli staje się standardem w najwyższych modelach telefonów, a takie same parametry posiada chociażby ekran recenzowanej przez nas Motoroli RAZR. Także dokładne tej samej wielkości jest także panel w najlepiej sprzedającym się modelu Samsunga Galaxy S2 oraz w poprzednim popoularnym modelu HTC, Desire HD (jednak w ich przypadku o mniejszej rozdzielczości, 800x480 pikseli). Należy pamiętać, że ta wielkość nie będzie odpowiednia i wygodna dla wszystkich użytkowników.

Zobacz również:

  • Jaki smartfon 5G do 1500 zł? Najlepsze smartfony z dostępem do sieci 5G
HTC Sensation XE i Sensation XL z Beats Audio - porównanie

Sensation XL

Nazwa Sensation XL to skrót od eXtra Large i jest w pełni uzasadniona. Ten model posiada ekran o olbrzymim rozmiarze 4.7 cala i może na pierwszy rzut oka przypominać bardziej paletkę do ping ponga niźli telefon. Trafi przez to do dużo mniejszej grupy odbiorców. Mimo wszystko okazało się, że bardzo dobrze leży w dłoni. Osoby potrafiące obsłużyć go jedną ręką docenią jego wielkość podczas oglądania filmów, edycji dokumentów czy zwykłego przeglądania stron internetowych. Użytkownicy o mniejszych dłoniach będą patrzeć na nich z zazdrością.

Zaskoczeniem jest natomiast rozdzielczość ekranu w Sensation XL, która paradoksalnie jest mniejsza niźli w modelu XE o mniejszej przekątnej - 800 na 480 pikseli. Podczas czytania pierwszych zapowiedzi mieliśmy obawy, że piksele będą widoczne gołym okiem. Zupełnie niepotrzebnie! Krążące na jego temat negatywne opinie są pisane głównie przez osoby, które nie miały z nim styczności. Obraz jest bardzo dobrej jakości, czytelny i nie męczy oczu nawet po kilku godzinach pracy. Ta rozdzielczość to dodatkowa zaleta dla osób o naprawdę dużych dłoniach, do których przecież kierowany jest XL - elementy interfejsu Androida są odpowiednio większe i obsługa aplikacji oraz pisanie w trybie pionowym jest nieporównywalnie komfortowe, względem jakiegokolwiek innego urządzenia na rynku.

Wagi telefonów to odpowiednio 162 gramy w przypadku modelu XL i 151 gramów w przypadku mniejszego XE. Dla porównania Samsung Galaxy S2 to zaledwie 116 g, ale przez sporo osób oceniany jest jako zbyt lekki. Waga telefonów HTC to zarówno wada jak i zaleta, ale jedno jest pewne - stabilnie leżą w dłoni.

Podzespoły i wydajność

Kolejną różnicą między tymi modelami są zastosowane podzespoły oraz w rezultacie wydajność całego urządzenia. Sensation XE to mały potworek pod tym względem. Procesor napędzający to urządzenie to dwurdzeniowy Qualcomm o taktowaniu 1.5Ghz wraz z układem graficznym Ardeno 220. Całość działa bardzo szybko i podczas codziennego użytkowania nie obserwuje się przycięć, które potrafiły się zdarzyć w przypadku jego poprzednika, pierwszego HTC Sensation. Chociaż w testach i benchmarkach wypada wyraźniej słabiej niźli modele takie jak Galaxy S2 oraz LG Optimus 2X to nie czuć tego podczas normalnego korzystania. Powodem kiepskich wyników może być nakładka HTC Sense, która jest bardzo zasobożerna, o niej przeczytacie w następnej sekcji porównania.

HTC Sensation XE i Sensation XL z Beats Audio - porównanie

Sensation XE

Model XL posiada jedynie jednordzeniowy procesor, także o taktowaniu 1.5Ghz. Nie jest on w czołówce najszybszych urządzeń na rynku. Podczas pracy i po uruchomieniu kilkunastu aplikacji kilkakrotnie zdarzyły mu się małe lagi podczas przechodzenia między programami lub pulpitami. Nie jest to jednak nic uciążliwego, co rzutowałoby na ogólną ocenę urządzenia. Niestety na obu smartfonach nie uruchomimy wszystkich tytułów przygotowanych specjalnie z myślą o platformie gier Tegra 2. Pozostałe gry dostępne w Android Market nie będą stanowić dla nich wyzwania.

Oba telefony posiadają 768MB pamięci RAM, ale różnią się ilością pamięci wewnętrznej. W przypadku XL jest to 16GB bez możliwości rozbudowy go przez karty microSD. W mniejszym XE to zaledwie 4GB, ale można rozszerzyć ją za pomocą karty pamięci. Czas pracy na baterii obu urządzeń jest bardzo podobny i zadowalający biorąc pod uwagę modele konkurencji i resztę słuchawek w portrolio HTC. Wielkość ogniw to 1730mAh w przypadku XE i 1600 mAh w XL. Należy pamiętać, że jak każdy inny smartfon na Androidzie z wysokiej półki mają one problem z wytrzymaniem pełnego dnia pracy na baterii przy włączonej pełnej synchronizacji danych przez 3G oraz WiFi.

Oprogramowanie Sense

HTC stosuje w swoich smartfonach z Androidem specjalną nakładkę na system o nazwie Sense UI. Ze wszystkich producentów to właśnie ona najbardziej ingeruje w wygląd oraz funkcje systemu. Umożliwia przy tym dostęp do wielu aplikacji i usług od HTC. Ma przy tym tylu samu przeciwników co zwolenników i użytkownik musi sam ocenić, czy jest ona dla niego odpowiednia.

Dziwi fakt, że w obu smartfonach nie znalazła się ona w najnowszej wersji. Ostatnia odsłona, czyli Sense 3.5 zawitała w słabszym hardware’owo modelu XL, a Sensation XE korzysta z już przestarzałej wersji 3.0. Nawet budżetowy model z niskiej półki HTC Explorer otrzymał nakładkę w najnowszej wersji. Prawdopodobnie ma to związek z niestandardową przekątną ekranu. Nie jest to jednak wada która dyskryminowałaby to urządzenie, zwłaszcza że oba smartfony dostaną w przyszłym roku aktualizację do najnowszej odsłony Androida 4.0 Ice Cream Sandwich, różnice między Sense 3.0 a 3.5 to głównie kosmetyka. Niemniej jednak warto to odnotować.

Sensation XE:

+ wydajność

+ uniwersalny rozmiar

Sensation XL

+ słuchawki

+ aktualne oprogramowanie

Podsumowanie

Chociaż w nazwie różnią się tylko jedną literą, smartfony Sensation XE i Sensation XL to dwie zupełnie różne konstrukcje. Nie sposób jednoznacznie wskazać zwycięzcy w takim pojedynku. Model XL posiada dużo większy ekran który w połączeniu z mniejszą rozdzielczością zadowoli posiadaczy tylko bardzo dużych dłoni, którzy w zestawie otrzymają także świetne nauszne słuchawki wspierane przez oprogramowanie Beats. Ale z drugiej strony XE oferuje dużo lepsze osiągi pod względem wydajności i posiada dwurdzeniowy procesor, jest bardziej poręczny i w zestawie posiada słuchawki dokanałowe. Jest smartfonem bardziej uniwersalnym, podczas gdy model Sensation XL przypadnie do gustu tylko niektórym osobom.

Więcej informacji o obu modelach znajdziecie w witrynie PC World, odpowiednio dla HTC Sensation XE oraz HTC Sensation XL. A poniżej znajduje się film promocyjny modelu XL na portalu YouTube.