HTC i Sony odnoszą zwycięstwo nad trollem patentowym WiLAN

Sony i HTC wraz z kilkoma innymi firmami odniosły właśnie zwycięstwo nad patentowym trollem WiLAN. Sąd federalny uznał, że nie naruszały one żadnego z czterech z patentów, których dotyczyła wytoczona im sprawa.

Giganci świata technologicznego co jakiś czas spotykają się w sądach, gdzie prowadzą batalię dotyczącą swoich patentów. Wzajemnie oskarżają się o wykorzystywanie rozwiązań, do których nie mają praw. Prym w tym wiodą Samsung oraz Apple, ale po sądach ciągają się nie tylko olbrzymie korporacje. Pozwy składają firmy, których główną osią działalności wcale nie jest rynek komunikacyjny.

Firmy te zwane są trollami patentowymi. Chociaż same nie muszą koniecznie korzystać z opatentowanych przez siebie rozwiązań (bądź też z takich, do których nabyły prawa) to pozywają gigantów żądając zadośćuczynienia za rzekome wykorzystywanie rozwiązań chronionych prawem patentowym. Ostatnio zwycięstwo nad takim “trollem" odniosły firmy HTC, Sony, Alcatel-Lucent i Ericsson.

To nie jest pierwsza sprawa, w której pada nazwa firmy WiLAN. Brała ona udział w wielu rozprawach. Niektóre sprawy przegrywa, tak jak w tym przypadku, ale w przeszłości udało się jej wymuć olbrzymie odszkodowanie nawet na takim gigancie, jak Intel - ten spór zakończył się ugodą. I chociaż tym razem się nie powiodło, WiLAN liczy jeszcze na wygraną w sporach z Time Warner i Comcastem.

Amerykańskie prawo patentowe jest niezbyt przystosowane do dzisiejszej rzeczywistości. W zamierzeniu patenty miały chronić wartość intelektualną twórcy, a dziś coraz częściej są wykorzystywane jako przedmiot sporów w sądzie. W rezultacie firmy tracą czas i środki na procesach, które mogliby wykorzystać na przygotowanie lepszych produktów. Wygrani natomiast są prawnicy, którzy nie rzadko zarabiają astronomiczne kwoty.

źródło: bloomberg.com