HTC kontra Apple - zwycięstwo tajwańskiego producenta

HTC wygrało właśnie sprawę w sądzie z firmą Apple. Brytyjscy sędziowie uznali, że tajwański producent nie naruszył patentów giganta z Cupertino. O co chodziło tym razem?

W ostatnim czasie jesteśmy świadkami coraz to nowych procesów związanych z patentami. Bryluje w tej kategorii Apple, który sądzi wszystkich swoich konkurentów o rzekomą kradzież coraz to nowych patentów należących do firmy, której niegdyś szefował Steve Jobs. Tym razem padło na tajwański HTC. Konkretnie chodziło o 4 patenty, w tym tak absurdalny jak opcja slide-to-unlock umożliwiającą odblokowanie telefonu za pomocą przeciągnięcia palcem po ekranie. Apple skarżył także opcję multi-touch oraz patent dotyczący przewijania obrazków w specjalnej aplikacji.

Brytyjski sąd nie przychylił się do tych zarzutów i jednoznacznie stwierdził że HTC w żaden sposób nie naruszył żadnego z patentów należących do Apple'a. "Jesteśmy zadowoleni z orzeczenia sądu, które potwierdziło że roszczenia firmy Apple są bezzasadne. Jednocześnie jesteśmy zażenowani, że Apple kontynuuje drogę skarżenia do sądu swojej konkurencji, próbując w ten sposób wpływać na rynek smartfonów" - napisali przedstawiciele HTC w specjalnym oświadczeniu. Apple jak dotąd całej sprawy nie komentuje.

Przypomnijmy, że HTC ma obecnie 1,8 procent światowego rynku sprzedaży smartfonów. Jak wam się podoba zachowanie Apple w tej sprawie?