HTC rozważa zakup webOS

W tajwańskiej firmie trwają rozmowy nad możliwością zakupu systemu webOS od Hewlett-Packarda. W grę wchodzi także nabycie innego mobilnego systemu operacyjnego. HTC rozważa różne możliwości, które mogłyby ulepszyć ich ofertę, ale zapewnia, że może stworzyć wyjątkowe urządzenia przy zastosowaniu dowolnego systemu operacyjnego.

Prezes HTC, Cher Wang powiedziała chińskiej gazecie Economic Obserwer, że w firmie miały miejsce wewnętrzne dyskusje na temat zakupu mobilnego systemu operacyjnego, ale uznano, że nie należy działać pochopnie. Przejęcie webOS przez HTC byłoby niewątpliwie korzystne dla tego systemu operacyjnego, który został w znacznym stopniu zaniechany przez HP.

Analitycy uważają, że własny system operacyjny byłby dobrym rozwiązaniem dla HTC, a urządzenia z takim OS-em byłyby doskonałym dodatkiem dla obecnej linii urządzeń mobilnych wyposażonych w systemy Android oraz Windows Phone 7. Smartfony z systemem Android są przedmiotem sądowej walki między HTC i Apple, które oskarża tajwańskiego producenta o naruszenie swoich patentów.

Wang stwierdziła jednak, że HTC jest w stanie przygotować wyjątkowe produkty niezależnie od systemu operacyjnego, jaki zdecyduje się w nich zastosować. Uważa, że jej firma potrafi odróżnić się od rywali i zyskać nad nimi przewagę dzięki innym czynnikom.

Mowa tu między innymi o interfejsie HTC Sense, który stanowi nakładkę graficzną na Android i Windows Phone 7 w smartfonach i tabletach firmy. Podobne rozwiązania stosują w swoich urządzeniach z Androidem Motorola (Motoblur) i Samsung (Touchwiz).