HTCU 13 - data premiery, cena, specyfikacja (plotki i przecieki)

Czy HTC wypuści swojego flagowca w 2019 roku? Sprawdzamy plotki, przecieki i prawdopodobne hipotezy na ten temat.


HTC jest w Polsce nieco mniej popularny, niż w innych krajach Europy. W Wielkiej Brytanii to jeden z trzech czołowych graczy - obok LG i Samsunga - na rynku smartfonów z Androidem. Nie jest o nim tak głośno, jak o pozostałych producentach, ale to nie oznacza, że skończył z planowaniem i produkcją swoich flagowców. Czego można spodziewać się w 2019 roku?

HTC - kiedy kolejny flagowiec?

HTC pokazało swojego obecnego flagowca, czyli U12+, 23 maja 2018 roku, a do sprzedaży trafił pod koniec czerwca. Nie był to jednak model, który mógłby konkurować z propozycjami innych producentów. Po nim pojawił się jeszcze Exodus 1, który był przedłużeniem flagowca i od tego czasu nastąpiła cisza. Złowieszcza? W połowie listopada 2018 roku serwis Phandroid poinformował, że HTC nie planuje HTC U13 ani na roku 2019, ani w ogóle, a zamiast tego ma rozpocząć "coś innego". Pojawiły się także pogłoski, że producent na dobre zejdzie z modeli Premium na średnią półkę cenową. Jednak HTC szybko opublikowała oficjalne zaprzeczenie plotek, a przy okazji poinformowano, że ma zamiar skupić się na 5G, rozwoju sztucznej inteligencji, blockchain oraz aplikacjach związanych z VR.

W wywiadzie udzielonym DigiTimes, szef firmy Darren Chen powiedział, że pierwsza połowa 2019 to skupienie się na HTC U12+ oraz U12 Life, a Focus Taiwan poinformował o planowanym następcy U12+. Ale obojętnie od tego, czy planowany jest rozwój linii 12, czy wprowadzenie 13, sygnał jest jasny: HTC nie odpuszcza flagowców.

HTC prawdopodobnie ogłosi nowy w drugim kwartale 2019, być może pod koniec maja lub na początku czerwca.

HTC U13 - cena

Ile będzie kosztować HTC U13? Gdy U12+ znalazło się w sprzedaży, kosztowało zaraz po premierze 3499 złotych. Obecnie można nabyć go za ok. 1 tys. zł mniej. Na cenę HTC U13 może wpłynąć zastosowanie w nim 5G - wówczas cena w dniu sprzedaży może sięgać nawet ok. 5 tysięcy.

HTC U13 - specyfikacja

Jak na razie brak jakichkolwiek pogłosek czy przecieków na temat nowego smartfona HTC. Aczkolwiek w sieci znalazło się wideo, prezentujące koncepcję HTC U13+

Nagranie sugeruje zastosowanie procesora Snapdragon 660 - a większość flagowców zaplanowanych na 2019 używa Snapdragona 855 - który jest niezbędny w przypadku używania technologii 5G. Rozmiarowo widzimy zakrzywiony wyświetlacz AMOLED 5,9" z rozdzielczością 2160x14400 pikseli, z wbudowanym w wyświetlacz czytnikiem linii papilarnych oraz tylnym, podwójnym aparatem 21 + 16 Mpix. Z przodu znajduje się aparat selfie 16 Mpix. Urządzenie ma korzystać z 6 oraz 8 GB RAM i mieć 128 lub 256 GB pojemności. Zasila ja akumulator 5100 mAh.

Ile w tym prawdy - tego nie wiemy. Ale faktycznie HTC może podążyć za innymi producentami i zintegrować czytnik linii papilarnych z wyświetlaczem i bardzo mocno ograniczyć ramki, aczkolwiek procesor Snapdragon 660 to raczej pomyłka - prędzej spodziewamy się Snapdragona 855 z minimum 6 GB RAM. Nie mamy zastrzeżeń co do aparatów.

Będziemy aktualizować ten tekst w miarę pojawiania się kolejnych nowości na temat HTC U13.