HTML - czy wiesz ile lat już minęło?

10 urodziny HTML 2.0? Wielu zapyta: cóż to za święto? Świętujemy powstanie drugiej, a nie pierwszej, wersji? Okazuje się, że chociaż szampana zachowamy na inną okazję, to właśnie dzisiejszy dzień możemy nazywać narodzinami HTMLa, którego znamy obecnie.

HTML (Hipertekstowy język znaczników - HyperText Markup Language) to język, opracowany przez Tima Bernersa-Lee. Początkowo nie był on (HTML, nie Berners-Lee) niczym nadzwyczajnym. Parę znaczników (ang. Tags), pozwalających na "oznaczenie" fragmentu strony www i podpięcie odnośnika wysyłajacego czytelnika do innego tekstu. Wkrótce jednak okazało się, że użytkownicy potrzebują tworzyć odnośniki nie tylko do tekstu, ale także do grafik, wideo czy plików dźwiękowych. To właśnie było przyczyną, dla której deweloperzy czy programiści zaczęli modyfikować HTML do swoich potrzeb. Niestety to też było przyczyną, dla której powstajace niezależnie kolejne wersje HTML nie tylko były niezgodne ze sobą ale przede wszystkim z większością panujących na rynku przeglądarek internetowych.

Aby zwiększyć poziom komfortu korzystania z WWW powołano organizację W3C (World Wide Web Consortium), która zajęła się takim zdefiniowaniem języka HTML, aby był (przynajmniej w większości) odczytywany także przez mniej popularne przeglądarki Oczywiście, nie udało się wypracować jednego, niezawodnego formatu (stąd do dzisiaj, niektóre fragmenty języka HTML są inaczej odczytywane przez Internet Explorera i na przykład Firefoxa). Trzeba natomiast przyznać, że pierwszą wersją języka HTML, która oficjalnie próbowała skutecznie pogodzić (i została dzięki temu wypromowana przez W3C) ze sobą przeglądarki internetowe była właśnie wersja 2.0.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: