HTML żyje i ma się doskonale

Początkujący użytkownicy WWW, którym marzy się stworzenie własnej stronki ze zdjęciami z wakacji, bardzo często zaczynają naukę "programowania" od HTML-a - zwykle od "Kursu HTML" naszego redakcyjnego kolegi Pawła Wimmera. Czy powinni zaczynać raczej od XHTML i CSS?

Kiedy na forum dyskusyjnym zostanie zadane pytanie o pomoce do nauki języka HTML, w odpowiedzi nierzadko pojawiają się "dobre rady" namawiające raczej do zainteresowania się XHTML, stylami CSS czy wręcz PHP i XML. Te języki mają być bardziej przyszłościowe, nowocześniejsze, "lepsze". Podobne rady serwowała zresztą organizacja W3C, chwaląca przede wszystkim zalety XML-a oraz - skoro ktoś już musiał pozostawać przy HTML - XHTML-a.

Jednak ostatnio w W3C zaszła pewna zmiana. Tim Berners-Lee napisał w swoim blogu, że, owszem, XML stanowi przyszłość języka znaczników, ale jego natychmiastowe wdrożenie w każdym przypadku nie jest możliwe. Problemem jest choćby jego obsługa przez przeglądarki - te same, które przecież z HTML radzą sobie doskonale.

Dlatego w World Wide Web Consortium pojawi się zupełnie nowa grupa zajmująca się rozwojem języka HTML. Nie będzie ona namawiać do przejścia na XML, a naprawdę rozwijać HTML - oraz, równolegle, XHTML. Mają do niej należeć m.in. producenci przeglądarek internetowych.

Natomiast dotychczasowa grupa teoretycznie opiekująca się HTML-em otrzyma za zadanie rozwijanie specyfikacji XHTML2.

Warto zajrzeć: Reinventing HTML