HTTP na sterydach

Firma Marshall Rose zaprezentowała protokół Block Extensible Exchange Protocol (BXXP), który może stać się alternatywą dla wykorzystywanego obecnie w przeglądarkach protokołu HTTP.

Marshall Rose, specjalizujący się w technologiach sieciowych inżynier (współtworzył m.in. takie rozwiązania, jak POP3 i SNMP), opracował nowy protokół transmisji danych Blocks Extensible Exchange Protocol (BXXP). To zdaniem twórcy, potężne i łatwe w implementacji narzędzie, zostało już przedstawione władzom IETF (Internet Egineering Task Force). IETF powoła grupę, której zadaniem będzie przygotowanie kompletnej specyfikacji nowego standardu. Jeśli prace zostaną zakończone w szybkim tempie, standard BXXP będzie przygotowany do wdrożeń już na początku przyszłego roku.

Najbardziej rewolucyjnym rozwiązaniem w BXXP jest możliwość wykorzystywania podczas transmisji tzw. wirtualnych kanałów. Korzystając z nowego protokołu, można zatem będzie przesyłać jednocześnie wiele informacji, np. wysyłać kilka plików oraz, dodatkowo, korzystać z aplikacji typu instant messaging.

BXXP ma stanowić bazę dla innych protokołów, o węższym zastosowaniu. Jak twierdzą specjaliści z IETF, "podczas budowy protokołu należy się zdecydować, w jaki sposób sygnalizować błędy, jak określać wielkość przesyłanych obiektów - w BXXP jest to wszystko gotowe, dzięki temu można ograniczyć nakład pracy o 90%".

BXXP to takie HTTP na sterydach, ale nie sądzę, aby technologia ta zdołała wyprzeć z rynku inne, starsze rozwiązania" - powiedział Kris Magnusson z firmy Invisible Words.


Zobacz również