HTX - nowy standard gniazd od konsorcjum HyperTransport

Konsorcjum HyperTransport, niedochodowa organizacja skupiająca firmy wspierające technologię HyperTransport poinformowało o zatwierdzeniu nowego standardu połączeń pomiędzy komponentami - HTX.

Nowa specyfikacja płyt głównych i kart rozszerzeń HyperTransport EATX, definiuje szczegóły technologiczne interfejsu i wymiary nowych gniazd połączeń. Płyty EATX są dość popularne w segmencie wydajnych stacji roboczych, serwerów oraz systemów zintegrowanych. Nowe gniazdo HTX ma rozszerzyć tę strefę wpływów na urządzenia klasy popularnej.

Specyfikacja definiuje 8 i 16-bitowy interfejs HyperTransport pracujący z częstotliwością taktowania do 800 MHz. Sygnały docierające do gniazda mogą mieć napięcie 12 lub 3,3V. Interfejs będzie mógł być stosowany na 4-warstwowych, tanich w produkcji płytach głównych i kartach rozszerzeń.

Standard HTX jest opcjonalnie kompatybilny ze standardem Extended ATX (12"x13") obecnym w płytach głównych. Mechanicznie, kart rozszerzeń mogą być zgodne z aktualnie oferowanymi, tak więc nie powinny odbiegać gabarytami od produktów z gniazdami PCI. Gniazda nowego typu są tak zaprojektowane aby nie było możliwe umieszczenie w nich urządzeń z innym interfejsem.


Zobacz również