Haier - telewizor z UWB

Firmy Haier i Freescale Semiconductor zaprezentowały telewizor LCD działający w technologii Ultra-Wideband (UWB). Dzięki temu urządzenie można umieścić w dowolnym miejscu domu i bezprzewodowo przesyłać do niego sygnał z tunera, odtwarzacza DVD czy innego źródła sygnału.

Obie firmy przez ostatnie lata intensywnie współpracowały w zakresie rozwiązań z sektora elektroniki użytkowej, wykorzystujących technologię UWB. Ich przedstawiciele już zadeklarowali chęć kontynuowania tej współpracy.

Telewizor Haier HDTV ma ekran o przekątnej 37 cali i może wyświetlać obraz z rozdzielczością 1080i (urządzenie obsługuje zarówno wideo standardowej rozdzielczości jak i HDTV). Antena UWB jest niewidoczna dla użytkownika - została wbudowana w obudowę telewizora. Haier zamierza sprzedawać odbiornik w zestawie z cyfrowym serwerem multimediów, który - co oczywiste - również wyposażony będzie w obsługę technologii UWB. Urządzenie te łączyło będzie w sobie funkcje cyfrowego magnetowidu, nagrywarki DVD oraz tunera TV. Maksymalna odległość pomiędzy telewizorem a serwerem wynosić będzie mogła 20 m.

Haier HDTV

Haier HDTV

"Zestaw UWB przeznaczony na rynek konsumencki oznacza początek bezprzewodowej rewolucji w naszych mieszkaniach" - mówi Franz Fink, wiceprezydent i dyrektor generalny w firmie Freescale Wireless and Mobile Systems Group. "UWB jest sprawdzoną technologią zaprojektowaną w celu umożliwienia bezprzewodowej transmisji danych o prędkości i jakości wymaganej przez klientów".

Telewizor i serwer na chińskim rynku mają pojawić się jeszcze w tym roku. Wprowadzenie ich do sprzedaży w innych regionach Haier planuje na rok 2006.