Haiku, czyli BeOS w wydaniu open source

Zakończyło się Southern California Linux Expo. Oprócz wielu wykładów, uczestników wydarzenia przyciągnęła prezentacja systemu Haiku, będącego otwartym klonem dystrybucji BeOS.

Haiku, czyli BeOS w wydaniu open source

Haiku OS

BeOS to niezwykle szybki i lekki system stworzony początkowo przez firmę Be. Inc. Była to niezwykle nowatorska platforma obsługująca nowoczesne technologie i standardy. Nadal pojawiają się głosy, iż projekt ten zapowiadał się na jeden z najlepszych systemów operacyjnych przełomu 20 i 21 wieku. Zaawansowane technicznie jądro, 64-bitowy, szybki system plików, niespotykane dotąd indeksowanie danych, wielowątkowość oraz stosunkowo prosta architektura to główne zalety tego produktu. W przeciwieństwie do oprogramowania Linux, BeOS był od samego początku był projektowany z myślą o zastosowaniu domowym i multimediach. Niestety projekt został zawieszony w roku 2001 z powodu zbyt małego zainteresowania ze strony użytkowników(oczywiście jest to oprogramowanie zamknięte).

Projekt Haiku rozpoczął się w 2001 roku i jego celem jest stworzenie klona BeOS w wydaniu open source. W ciągu kilku lat udało się zrzeszyć setki programistów współpracujących nad udoskonalaniem platformy. W tej chwili system jest w końcowej fazie rozwoju i największa część pracy jest poświęcana wykrywaniu i usuwaniu błędów. Twórcom udało się już wyjść poza możliwości ostatniej oddanej do użytku wersji BeOS R5. Ich produkt wykazuje się też większa wydajnością.

Nie należy się spodziewać, iż Haiku zrewolucjonizuje świat systemów open source, jednak jego szybki rozwój jest dowodem na to, że sukces może osiągnąć projekt nawet bez wsparcia dużej i wpływowej korporacji. Haiku to doskonała alternatywa dla entuzjastów oprogramowania open source, którzy pragną popracować z systemem napisanym w całości w języku C i działającym szybciej niż inne systemy Linux.

Więcej informacji znajduje się na stronie projektu.