Haker użył Facebooka do okradania internetowych kont bankowych

Mieszkaniec Wielkiej Brytanii został skazany na 15 miesięcy więzienia za kradzież 35 tys. funtów. Dokonał on tego wykorzystując dane zamieszczone na portalu społecznościowym Facebook.

Ian Wood, mieszkaniec Newcastle, znalazł sposób na dobry "biznes". Wyszukiwał on osoby mieszkające blisko niego i zapraszał je do znajomości na Facebooku. W ten sposób wchodził w posiadanie danych osobowych, które posłużyły mu do przywłaszczania cudzych pieniędzy.

Dzięki temu wchodził on w posiadanie takich informacji jak nazwisko panieńskie matki, ukończona szkoła czy też inne informacje jakie pojawiają się w celu weryfikacji danego klienta banku. Wskutek tego, Wood otrzymał dostęp do wielu kont bankowych Następnie zamawiał dodatkowe karty kredytowe, które nakazał przesyłać na swój adres. Od 2008 do 2010 roku - łupem Wooda padło przeszło 35 tys. funtów.

Zobacz również:

  • Facebook - jak usunąć konto?
  • Twitter się sypie. Musk wystraszył pracowników
  • Kilkanaście złotych wystarczy, aby odblokować każdy telefon z Androidem. Tylko iPhone jest bezpieczny

W pewnym momencie, Brytyjczyk poczuł się na tyle pewnie, że postanowił przelać pieniądze bezpośrednio na swoje konto. To zaniepokoiło jedną z ofiar Wooda, która sprawę zgłosiła na policję.

Wood nie potrafił logicznie wytłumaczyć jak 1,5 tys. funtów znalazło się na jego koncie. W końcu przyznał się do winy. W domu cyberprzestępcy znaleziono wiele numerów PIN do różnych kont bankowych, należących do ofiar Wooda. Brytyjczyk został skazany na 15 miesięcy więzienia.

Cała historia pokazuje, że nie powinniśmy przyjmować zaproszeń od osób których nie znamy. Nie wiadomo bowiem, jaki jest ich rzeczywisty cel, dla którego chcą prowadzić z nami znajomość na Facebooku.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: