Hakerskie zabawki

W świecie hakerów pojawiły się nowe narzędzia pozwalające w prosty sposób zakłócić pracę internetowych serwisów za pomocą metody wykorzystanej na początku tego miesiąca, m.in. w atakach na witryny eBay.com i Amazon.com.

Nowe narzędzia ataku, jakimi dysponują obecnie hakerzy, pozwalają na wykorzystanie systemów operacyjnych Windows NT, 95, 98 i Windows 2000 do wysłania potężnej ilości danych, która jest w stanie zablokować działanie dowolnego serwisu internetowego. Przerwa w pracy popularnych stron internetowych na początku tego miesiąca została spowodowana atakiem typu DoS (Denial of Services) przeprowadzonym z systemu operacyjnego Unix, co wymaga od hakera większej wiedzy informatycznej niż w przypadku systemów Microsoftu.

"Jedyną różnicą między narzędziami użytymi dwa tygodnie temu, a tymi które pojawiły się obecnie jest przystosowanie agenta inicjującego całą operację do pracy w systemach Windows, które są zdecydowanie prostsze od tych opartych na Solarisie" - stwierdził David Perry z firmy Trend Micro, zajmującej się oprogramowaniem antywirusowym. Według D. Perrego, hakerzy, którzy opublikowali najnowsze narzędzia, nie są raczej powiązani z ostatnimi atakami: "Istnieje cała armia nastoletnich hakerów, dla których włamywanie się do komputerów to coś w rodzaju graffiti".