Hakerzy atakują stronę brytyjskiej marynarki wojennej

Najwyraźniej nikt nie uchroni się przed działalnością hakerów. Po firmie Kaspersky Lab, przekonała się o tym brytyjska marynarka wojenna, której główna strona internetowa została skutecznie zaatakowana.

Okręt podwodny na mieliźnie, atak hakerów, co jeszcze czeka brytyjskie wojsko?

Zobacz także

Po odwiedzeniu strony internetowej brytyjskiej marynarki wojennej, naszym oczom ukaże się czarna ramka, w której napisano "niestety, w tej chwili strona internetowa Królewskiej Marynarki przechodzi niezbędne prace konserwacyjne. Proszę nas odwiedzić wkrótce" (stan na 11:35 09.11.2010). Pod ogłoszeniem widoczna jest normalna treść opublikowana na witrynie.

Odpowiedzialność za atak wziął na siebie rumuński haker zwany "TinKode". Ten sam człowiek w przeszłości wskazywał już krytyczne luki na stronach internetowych NASA i amerykańskiej armii. Teraz, dzięki atakowi miał wejść w posiadanie informacji, wśród których znajdują się nazwy użytkowników i hasła administracyjne służące do logowania się na stronę. Badający sprawę eksperci z firmy Sophos twierdzą jednak, że atak był bardziej aktem wandalizmu, chuligaństwem, a nie aktem złej woli - działaniem nastawionym na wyrządzenie konkretnych szkód. Ci sami eksperci podkreślają jednak, że brytyjska marynarka wojenna mogła się znaleźć w o wiele gorszej sytuacji, gdyby hakerzy chcieli umieścić na jej stronie szkodliwe oprogramowanie, lub mieli zamiar wykraść tajne informacje.

Zobacz również:

  • Na te osoby szczepionki COVID-19 mogą działać mniej skutecznie