Hakerzy szantażują Microsoft

Anonimowa grupa hakerów twierdzi, że znalazła sposób na uruchomienie systemu Linux na konsoli Xbox, bez potrzeby instalowania "chip moda". Jednocześnie hakerzy zagrozili, że udostępnią szczegółowe informacje na ten temat w Internecie, jeżeli Microsoft nie zacznie planować wprowadzenia na rynek oficjalnego programu, umożliwiającego uruchomienie systemu Linux na konsolach firmy.

Po nieudanych próbach nawiązania w tej sprawie kontaktu z przedstawicielami Microsoftu grupa, która zajmuje się badaniem zabezpieczeń w konsolach Xbox, zwróciła się do Australijskiego oddziału sieci ZDNet, z prośbą o publikacje materiału na ten temat.

Hakerzy chcą, aby Microsoft wydał certyfikowany program umożliwiający załadowanie na konsole Xbox systemu Linux (boot loader), bez potrzeby instalowania w urządzeniu dodatkowego chipa. Przedstawiciele grupy powiedzieli, że certyfikowany "boot loader" uniemożliwi wgrywanie na konsole pirackiego oprogramowania.

Jednocześnie ostrzegają jednak, że publikacja informacji na temat odnalezionych przez nich luk w systemach Xboxa, może otworzyć piratom nieograniczone wręcz możliwości nielegalnego kopiowania gier przeznaczonych na tę konsolę. To zaś, jak wszyscy wiemy, oznacza ogromne straty finansowe dla producentów i dystrybutorów gier komputerowych! Grupa zapowiada, że opublikuje informacje na ten temat w ciągu najbliższych tygodni, o ile oczywiście Microsoft nie spełni ich żądań.

Ponieważ metoda wypracowana przez hakerów wymaga drobnej modyfikacji sprzętowej, grupa nie kwalifikuje się do nagrody w wysokości 100 000 USD ufundowanej przez Michaela Robertsona z Lindows dla osób, które zdołają uruchomić Linuxa na konsoli Xbox.