Hakerzy wykorzystują Omikrona do kampanii phishingowych

Oszuści udostępniają w sieci fałszywe wiadomości e-mail i zainfekowane strony internetowe próbujące wyłudzić tożsamość użytkowników. Jako haczyk posłużył najnowszy wariant koronawirusa - Omikron.

Oszuści internetowi znaleźli nowy sposób na wyłudzenie informacji. W sieci pojawiły się nowe kampanie phishingowe, które próbują wyłudzić tożsamość konsumentów korzystając z rozpowszechniającego się nowego wariantu koronawirusa - Omnikronu.

Wizualizacja koronawirusa
Źródło:  Fusion Medical Animation / Unsplash

Wizualizacja koronawirusa

Źródło: Fusion Medical Animation / Unsplash

Hakerzy w wiadomościach e-mail podszywają się pod brytyjskie agencje zdrowotne i oferują darmowe testy PCR pozwalające zbadać się pod kątem zakażenia nowym szczepem koronawirusa za darmo. Oszuści wykonują również rozmowy telefoniczne, wysyłają wiadomość SMS oraz stworzyli fałszywe witryny internetowe.

Zobacz również:

  • Phishing "na Omikrona" - są już pierwsze ofiary
  • Piąta fala i nowe zasady! Testy na koronawirusa za darmo i inne
  • Skutki uboczne szczepionek na COVID-19 [19.01.22]

Wszystkie działania wykonywane są w celu wyłudzenia danych osobowych oraz informacji bankowych od nieświadomych konsumentów.

Według Which? Conversation oszuści podszywają się pod Narodową Służbę Zdrowia (NHS) Wielkiej Brytanii i oferują fałszywe testy na koronawirusa. O zainfekowanych e-mailach, smsach, telefonach i stronach internetowych poinformowano już Narodowe Centrym Cyberbezpieczeństwa Wielkiej Brytanii.

Fałszywy email z kampanii phishingowej
Źródło: notebookcheck.net

Fałszywy email z kampanii phishingowej

Źródło: notebookcheck.net

Oszuści informują, że Omikron może zostać wykryty z wykorzystaniem nowych testów PCR. Zachęcają w wiadomościach e-mail do przejścia na fałszywą stronę internetową. Po podaniu danych dotyczących tożsamości pojawia się prośba o wpłatę 1,24 funta oraz podania nazwiska panieńskiego matki.