Hakerzy zmuszają do filmowego piractwa

Komputery zainfekowane rootkitem lockx.exe mogą stać się łatwym celem dla cyberprzestępców chcących uwikłać nas w piractwo - ostrzega zajmująca się komputerowym bezpieczeństwem firma FaceTime Communications. Jej pracownicy wykryli, iż na komputerach, na których działa ten rootkit, można zdalnie zainstalować zmodyfikowaną wersję klienta sieci P2P BitTorrent, który będzie automatycznie pobierał disney'owskie kreskówki i komedie z Jasiem Fasolą.

Rootkit, o którym mowa, dołączany był do rozprzestrzeniającego się przez internetowe komunikatory robaka SDBot, który został wykryty przez FaceTime Communications w październiku mijającego roku. Już w listopadzie pracownicy firmy zauważyli wzrost liczby maszyn zarażonych rootkitem, na których instalowane było też zmodyfikowane oprogramowanie klienckie BitTorrent.

Zainfekowany rootkitem komputer może służyć jako serwer plików, zawierający nieautoryzowane kopie materiałów multimedialnych (im więcej takich komputerów w sieci, tym więcej źródeł pobierania, wobec czego "download" plików może odbywać się szybciej).

Firma przypisuje tego typu działania bliżej niezidentyfikowanej grupie crakerów z Bliskiego Wschodu. Podejrzewa się, iż ta metoda infekcji komputerów "złośliwym" oprogramowaniem może być swego rodzaju próbą, eksperymentem, którego wyniki zostaną przez cyberprzestępców wykorzystane w przyszłości.


Zobacz również